Yörük Başkandan Silifke il olsun gayreti

Belediye Başkanı Sadık Altunok, Silifke’nin il olması için başlattığı çalışmalarını deve üstünde davullu zurnalı duyurdu.

Yörük Başkandan Silifke il olsun gayreti

Tarihi, denizi, doğası, tarım ürünleri, sanayisi ve limanı ile geçmişte elinden alından illik haklarının şimdi kendilerine geri verilmesi gerektiğini belirten Silifke Belediye Başkanı Sadık Altunok yaptığı açıklamada, “Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin meclis gurup toplantısında yaptığı ‘Yeni yüzyılda 100 il’ önerisi uzun yılladır il olmayı bekleyen ilçemizde büyük bir heyecan yaratmıştır. Geçtiğimiz yıl ilçemize gelen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la da yaptığım görüşmelerde Silifke’mizin il olması talebini ileterek kendisine bir de dosya verdim. Silifkeliler olarak yıllarca özlemle beklediğimiz ve hak ettiğimizi düşündüğümüz il olma fırsatını şimdi yeniden yakaladık. Şu anda il sayısı artırılacaksa Silifke'miz ilk adaylardan biridir ve il olmalıdır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanımız Devlet Bahçeli'nin Türkiye'de il sayısını artırma kararı cumhur ittifakı bir ilçe belediyesi olarak bizleri son derece sevindirmiştir. Tarihi ve turistik yerleri ile deniz ulaşımı ile tarım ürünleri ile sanayi ürünleri ile Akdeniz bölgesinin en önemli ilçelerinden biri olan ve ayrıca Akkuyu Nükleer Güç Santralinin de ilçemize yakın bir yerleşim alanı üzerinde kurulması il olmamız konusunda en büyük sebeplerimizin başında yer almaktadır. Kurtuluş savaşından sonra 1924-1933 yılları arasında İç-el il merkezi olan Silifke'mizin illik hakkının geri verilmesini istiyoruz. Bu yüzden Silifkeliler olarak elimizden alınan illik hakkımızın geri verileceğini ümitle bekliyoruz. Bu düşüncede olan tüm Silifkeli hemşehrilerimiz, siyasi partilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, mahalle muhtarlarımız ve bizlerin il olma istek ve çabalarının da TBMM'ne taşınmasında en büyük destekçimiz olarak ta Mersin Milletvekillerimizi görmekteyiz. Ben buradan sesleniyorum, ‘Silifke'miz ya il olacak, ya il olacak' İl olmak için gerekli her türlü şartları bünyesinde barındıran Silifke'miz bir an evvel il olmalıdır” dedi.

Ülke genelinde 40 ilde gerçekleştirilen ihracat rakamlarının önünde olduklarına değinen Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar, “Ticari alanda İç Anadolu ya açılan bir kapıyız, Anamur, Mut, Gülnar, Aydıncık ilçeleri bizim il olmamızı destekliyor. 40 ili geçen ihracat rakamlarımız var, Tarımımızla, organize sanayimizle, limanımızla ve nükleer santralin ilçemize yakınlığı ile Silifke olarak artık kabuğumuza sığmıyoruz. Tarım ürünlerimiz çileğin ve yoğurdun başkenti bir ilçeyiz.  Yıllar önce elimizden alınan illik hakkımızı geri istiyoruz” diye konuştu.

88 mahalle muhtarı olarak  Silifke'mizin  il olmasını istiyoruz” diyen Muhtarlar Derneği Başkanı Murat Temur’da konuşmasında, “Tarımı ile turizmi ile sanayisi ile Silifke artık kabuğuna sığmıyor. Biz Silifkeli Mahalle Muhtarları olarak Silifke'nin il olmasını istiyoruz” diyerek il olma kampanyasına destek olduklarının altını çizdi.

Silifke Kaymakamı Abdullah Aslaner, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Emin Kurt, MHP İlçe Başkanı Levent Nogay, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar, Ziraat Odası Başkanvekili Kemal Gezer, OSB Müdürü Faki Gürsoy, Muhtarlar Derneği Başkanı Murat Temur, MHP KAÇEP Başkanı Kıvanç Derya, diğer sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşların katılımıyla  yörüklerin kıyafetini giyen Başkan Altunok, Silifke’nin il olma isteğini ilçeye bağlı tarihi cennet-cehennem mağaralarının önünde deve üzerinde davullu zurnalı duyurdu.

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER