Toroslar EDAŞ, Yeşilovacık’ta Enerji Çalışmalarını Tamamladı

Toroslar EDAŞ, Yeşilovacık’ta Enerji Çalışmalarını Tamamladı

Toroslar EDAŞ, Silifke Yeşilovacık’ta kesintisiz enerji çalışmalarını tamamladı

Toroslar EDAŞ, Mersin Silifke’deki turizm bölgesi Yeşilovacık’ın elektrik şebekelerini, turizm sezonunda çeşitli nedenlerle kesinti yaşanmaması için yaza hazır hale getirdi

Toroslar EDAŞ, Silifke’nin turizm bölgesi Yeşilovacık’ta yazın rekor seviyelere ulaşan sıcaklık ve nemin havai hatlarda oluşturabileceği arızaları engelleme amaçlı yürüttüğü iki aşamalı bakım çalışmalarını tamamladı.

Bölgedeki enerji arzının sürekliliğini sağlamak amacıyla Faz-1 ve Faz-2 olmak üzere iki ayrı bakım fazında yürütülen çalışmalardaki ilk seviyeli bakımlarla, Yeşilovacık Mahallesi’ni besleyen orta gerilim hatlarında 353 adet silikon izolatör değiştirildi, hat üzerindeki ayırıcılar silikon ayırıcılarla değiştirildi.

Bölgeye enerji sağlayan tüm trafo ve dağıtım binaları bakıma alınarak arıza unsurlarından arındırıldı. Yeşilovacık bölgesini besleyen Oğuzlar dağıtım merkezi binası, SCADA kapsamına alındı. Böylece bölgedeki arızalara uzaktan müdahale imkânı kazanıldı.

  • Çalışmalar sonuç verdi, arıza sayısı yüzde 36, arıza süresi yüzde 53 azaldı

Geçen yılın ilk 5 ayıyla, bu yılın aynı döneminde bölgedeki arıza kayıtları kıyaslandığında, arıza sayısı yüzde 36, arıza süresi ise yüzde 53 azaldı.

Öte yandan, Kır çiçeği çıkışı, Selçuklar çıkışı, Oğuzlar çıkışı, Tisan çıkışı olmak üzere bölgede 20,6 kilometre uzunluğundaki enerji hattı üzerinde Faz-2 bakım çalışmaları tamamlandı. Bu çalışma kapsamında da toplam 681 adet izolatör değiştirildi.

Havai hat şebeke ağırlıklı bölgede, yoğun rüzgarın etkisi ile yaşanan kesintileri engellemek amacıyla orta gerilim hatları üzerinde 134 farklı noktada “izolasyon çemberleri” monte edildi. Bu sayede fırtınalı havalarda iletkenlerde meydana gelen, temas kaynaklı arızaların ve geçici elektrik kesintilerinin önlenmesi amaçlandı.

İstikbalmersin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER