Normalleşme Dönemi 1 Temmuz İtibarıyla Başlıyor

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Covid 19 tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağı ve şehirlerarası seyahat kısıtlamalarının1 Temmuz itibarıyla sona ereceğini belirterek, bu tarih itibarıyla kapalı olan tüm işyerleri ve sinemaların açılacağını söyledi.

Normalleşme Dönemi 1 Temmuz İtibarıyla Başlıyor

Normalleşme dönemi 1 Temmuz itibarıyla başlıyor

Dinçer“ Alış verişlerinizde yerel esnafı tercih edin”

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Covid 19 tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağı ve şehirlerarası seyahat kısıtlamalarının1 Temmuz itibarıyla sona ereceğini belirterek, bu tarih itibarıyla kapalı olan tüm işyerleri ve sinemaların açılacağını söyledi.

Dinçer, “ Esnafımıza ve ülke ekonomimize büyük bir canlılık getirmesi umuduyla yeni normalleşme döneminin tüm esnafımıza ve halkımıza hayırlı olmasını diliyorum ve Mersinlileri alış verişlerinde yerel esnafı tercih etmeye çağırıyorum” dedi.

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, 1 Temmuz itibarıyla başlayacak normalleşme döneminde tüm Mersinlileri alış verişlerinde yerel esnafı tercih etmeye davet etti.

Başkan Dinçer, yaklaşık bir buçuk yıldır süren Covid 19 tedbirlerinden kaynaklı yasaklardan en çok esnaf sanatkar kesiminin etkilendiğini belirterek, esnafın bütün umudunu yeni normalleşme dönemi ve hemen arkasından gelecek bayram alış verişlerine bağladığını söyledi. Yeni normalleşme dönemiyle birlikte düğün salonlarının tekrar hizmet vermesiyle piyasalara büyük bir canlılık gelmesini umut ettiklerini ifade eden Başkan Dinçer, “Saat sınırlaması, yeme-içme ikramının olmaması ve konuk sayısındaki kısıtlamalar sebebiyle çok sayıda çift düğünleri erteleyerek normalleşme dönemine göre planlamasını yaptı.  Yasakların sona ermesi ve akabinde başlayan yaz sezonuyla birlikte düğün salonlarına bir hareketlilik geldi. Tüm salonlar şimdiden haftanın yedi gününe randevu vermeye başladı. Bir düğün, gelinlikçiden  fotoğrafçısına, şekercisinden, salon işletmeciliğine, orkestra grubundan, kuyumcusuna, çiçekçisinden gıda ve  içecek sektörüne kadar bir çok sektörü birden harekete geçirmekte. Bu bağlamda düğün salonlarının tekrar açılmasının ekonomiye büyük bir canlılık getirmesini umut ediyoruz” dedi.

Yeni normalleşme döneminin kurban bayramı öncesine denk gelmesini önemsediklerinin altını çizen Başkan Dinçer, Mersinlileri yerel esnafa sahip çıkmaya ve alış verişlerinde yerel esnafı tercih etmeye davet etti. Dinçer“ Sayıları hızla artan ve sokak aralarına kadar giren zincir marketler esnafımızın sonunu hazırlamakta. Salgın sürecinde zincir marketler ve AVM’ler oto lastiğinden mobilyasına, giyim kuşamdan elektronik eşyaya kadar her şeyi satarken, esnaf sanatkarlarımıza yasaklar getirildi. Covid 19 tedbirleri kapsamında bir çok sektörümüz işyerini açamadı. Bu bağlamda Kurban bayramı öncesi tüm Mersinli hemşehrilerimizi alışverişlerinde bu kentte yaşayan, vergisini bu kente veren, tüm kazanımlarını bu kent için harcayan esnafımızdan karşılamasını bekliyoruz” diye konuştu.

Yeni normalleşme süreciyle birlikte salgın döneminde paket servisle hizmet veren lokanta, cafe, restaurant   gibi yeme içme sektöründeki kısıtlamaların kalkacağına ve buralarda tam kapasite ile hizmet verileceğine vurgu yapan Başkan Dinçer, yine kısıtlamalardan en çok etkilenen sektörlerin başında gelen kahvehanelerde  oyun yasağının sona ermesiyle bu sektördeki esnafında soluk alacağını kaydetti.

Başkan Dinçer, İçişleri Bakanlığınca yayınlanan ve 1 Temmuz’da başlayacak kademeli normalleşme genelgesini de kamu oyu ile paylaştı. Buna göre;

“1 Temmuz 2021 Perşembe günü saat 05.00’ten itibaren  hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın sokağa çıkma ile buna bağlı olarak uygulanan şehirler arası seyahat kısıtlamaları sona erecek ve belirtilen tarihten itibaren sokağa çıkma ve şehirler arası seyahat kısıtlaması uygulanmayacak.

Tüm iş yerleri 1 Temmuz'dan itibaren, ruhsatlarındaki faaliyet konusuna göre belirlenmiş açılış-kapanış saatleri arasında hizmet verebilecek.

Yeme-içme yerlerinin açık/kapalı alanlarında aynı anda bulunabilecek kişi sayısı 1 Temmuz'dan itibaren kısıtlanmayacak.

Covid-19'la mücadele kapsamında, temizlik, maske ve mesafe kurallarına uymak kaydıyla, konaklama tesislerindeki kısıtlama ve tedbirlere 1 Temmuz itibarıyla son verilecek.

Nikah/düğün merasimlerinde, kapalı yerler için uygulanan Covid-19 önlemleri dışında, katılımcı sınırlamasına gidilmeyecek, yiyecek içecek ikramı yapılabilecek.

Konser, festival, gençlik kampı gibi etkinliklere, belirlenen esaslara uyulması kaydıyla 1 Temmuz'dan itibaren izin verilecek.

Kahvehane, kıraathane gibi iş yerlerinde oyun oynatılmasına dair kısıtlamalar 1 Temmuz'dan itibaren sona erecek.

Park, bahçe, kamp, piknik/mesire alanı gibi yerlerde Covid-19'la mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamalar 1 Temmuz'dan itibaren kaldırılacak.

Faaliyet konusu "nargile salonu/kafesi" olan iş yerlerinin faaliyetlerine verilen ara yeni karar alınıncaya kadar devam edecek, hiçbir iş yerinde nargile servisi yapılamayacak”

İstikbalmersin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER