Adamın Adamcılığı

Adamın Adamcılığı

Seçimler yaklaşıyor. Adaylığı düşünen isimler önerilecek veya ortaya çıkacaklar.

Seçim heyecanı her zaman benim ilgimi çekmiştir. Neticede bir şehrin ve devletin yönetimini yapacak olan değerli şahsiyetler seçilecek. Yani ince elenip sık dokunacak bir mesele…

İşi sık dokuyacak olanlar elbette parti yönetimleri olacak. Çünkü ülkemizde siyasetin şekli şemali emir komuta zincirinde olduğu gibi üst yönetim ne derse o oluyor. Bu nedenle parti yöneticileri, aday olmak isteyen isimleri ölçerken özellikle partisine bağlılığı, sadakati, çalışkanlığının yanı sıra ülke sevgisini kendi çıkarından üstün tutan özelliğine dikkat etmesi gerekir.

Hizmeti halk için üretmeyen, hakkı gözetmeyen insanların, kendi çıkarını üstün tutan kişilerin  partilerin yönetim kademelerine sızdıklarını çok gördüm. Parası olup, fikri olmayan insanların yönetim kademelerinde alacağı kararlarda, çıkar ilişkisi üzerine olacağı kesindir.

Her seçim döneminde olduğu gibi adamcılığın, yani adam kayırmacılığının öne çıkacağı bu seçim dönemlerinde, gerçekten adamın adamı olmayan, aksine; ülkesine ve partisine hizmet edecek ehil olan şahsiyetleri seçmek için yapılacak çalışmalar öne çıkarılmalı.

Adamın adamcılığına bir örnek fıkra ile yazımı sonlandırayım:

Bir makama başkan olan birine sormuşlar nasıl başkan oldun diye, oda bir örnekle anlatmaya başlamış: “Bir bağrış bir bağrış, denize düşen bir adamı gören insanlar, hemen rıhtıma koşmuşlar, on, on beş kişi denizin içinde boğulmamak için çırpınan adam için; “Bir kurtaran yok mu?” diye bağırıyorlar… Aynı anda adamın biri denize atlar ve çırpınan adamı kurtarır.

Denizden çıkar çıkmaz adamı omuzlara alıp; “kahramansın sen, kahraman” diye nara atmaya başlamış insanlar. Adam “durun bir şey diyeceğim” der ama insanlar durmuyorlar. “Kahramansın kahraman!” bağrışlar birkaç dakika sonra durunca adam sesi çıktığı kadar, “Ulan beni kim itti denize, beni denize iteni gösterin, kim itti beni!” Diye bağırmış. Fıkra bitince Başkan demiş ki, ‘beni de böyle ittiler makama…’

İşte böyle parti yöneticileri lütfen denize itilecek birini bulmayın! Bu ülkeye vatan sevgisi ile bağlanan, bayrak sevdası ile yanıp tutuşan, ezan dinmesin diye dertlenen, ilmi ile fikri ile saygınlığı ile sevilen kişileri bulun ve aday gösterin.

YORUM EKLE