23 Nisan 1920

23 Nisan 1920

Bin yıldır Anadolu topraklarında hüküm süren, altı kıtaya huzur ve adalet götüren Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılışı ve kazanılan kurtuluş savaşının ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı ilk meclisin açılış tarihi 23 Nisan 1920’dir.

TBM Meclis istiklal mücadelesinde kararlar almış, işgalci devletlerle yapılan savaşları kazanıp, antlaşmalar yapmış ve Türk Milletinin hürriyetine kavuşmasını sağlamıştır.

***

“Mersin’in 11 kilometre doğusunda ve Karacailyas köyünün 3 kilometre kuzeyinde bulunan ve düşman emellerine hizmet ettiği bilinen Mersinli Yuvanaki’ye ait çiftlik (Kızılyar Çiftliği)  23 Nisan 1920’de Alsancak Müfrezesi Komutanı Yedek Üsteğmen Osman Muzaffer Koçaşoğlu tarafından maiyetindeki süvarilerle basılmış, silahla karşı konulması üzerine çiftliğe zor kullanılarak girilmiş, işe yarar hayvan ve bazı eşya ile silahlar iğtinam (ganimet olarak alınması) olunmuş, çiftlikte bulunan ve müfrezeye silah kullanan şahıslarda bertaraf edilmiştir.” (Kaynak: “Kurtuluş Savaşında Mersin” Toroslar Belediyesi yayınları Sayfa 214)

Mersin’in kurtuluş anılarının anlatıldığı bu kitaptan aldığım paragraf dikkatimi çekti. Öyle ki TBMM’sinin açıldığı gün Mersin’de Kuvay-ı Milliye milisleri de milli mücadelenin en hareketli günlerini yaşıyordu. Düşman Fransızların 1920 yılının nisan ayı içerisinde Arpaçsakarlar’da baskın yapmasının ardından içme savaşı ve Eshab-ı Kehf savaşı gibi topyekün saldırıya geçmesi ile birlikte Kuvay-ı Milliye Teşkilatının müfrezeleri de karşı taarruza çıktığı günlerde; Fransızların elindeki Jandarma karakolları bir bir ele geçirilmeye başlanmış ve düşman Fransızlara ve onlara yardım edenler tespit edilip, baskınlar yapılarak yok edilmişler. İşte o yardım edenlerden biride ‘Kızılyar Çiftliği’ydi.

23 Nisan 1920’de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temellerinin atıldığı TBMM’sin açıldığı gün, yani 23 Nisan 1920’de;Mersin’de de Kuvay-ı Milliye Müfrezesi’nin “Kızılyar Çiftliği Baskını” olarak yaptığı baskın, Mersin’in kurtuluşuna önemli bir anlam kazandırmıştır. Yukarıdaki paragrafta anlatılan bu zafer, Milli mücadeledeki tarihi yerini almıştır. Neticede savaşlarda çok kayıplar veren düşman Fransızlar savaşı kaybetmiş ve geldikleri gibi gitmişlerdir.

Ne Mutlu Bizlere, kahraman dedelerimizin torunlarıyız.

Ne Mutlu Bizlere, işgalci Avrupa Milletlere diz çöktüren Türk Milleti’nin ferdiyiz.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlar, sağlık sıhhat ve huzurlu günler dilerim.

Sağlıcakla Kalın!

YORUM EKLE