Dumansız Yangına Karşı Biyolojik Mücadeleyi Başlattık

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü olarak Ormanlarımıza zarar veren kabuk böceklerine karşı biyolojik mücadele çalışmalarını başlattık.

Dumansız Yangına Karşı Biyolojik Mücadeleyi Başlattık

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü olarak Ormanlarımıza zarar veren kabuk böceklerine karşı biyolojik mücadele çalışmalarını başlattık. Mücadele de özellikle çevre dostu, çevreye zarar vermeyen ekolojik dengeyi bozmayan, biyolojik mücadele tercih edilmektedir.

 2011 Yılından itibaren Mersin Orman Bölge Müdürlüğümüzde, kimyasal mücadele yapılmamaktadır. “Dumansız orman yangını” olarak tanımlanan ve ağaçları kurutarak hayatiyetine son veren sekonder kabuk böceklerinin popülasyonunu baskılamak amacıyla Davultepe Böcek Üretim Laboratuvarında üretilen 2000 adet kabuk böceği yırtıcısı Thanasimus formicarius ve Temnochila caerulea larvası Orman Zararlılarıyla Mücadele Şube Müdürü Veysel Önen, Entomolog Mehmet Kaplan, laboratuvar teknik personeli ve ilgili işletme müdürlüğü personelleri eşliğinde yanan sahalara salımı yapıldı.

 Bu kapsamda, araziden toplanan yaklaşık 800 adet Kabuk böceği genel yırtıcısı Thanasimus formicarius ve Temnochila caerulea ergini Davultepe Üretim Laboratuvarına getirilerek nisan ayı sonu itibariyle üretime başlandı.

 Orman Zararlılarıyla Mücadele Şube Müdürlüğümüzün kontrolünde Davultepe Orman İşletme Şefliğince 2000 adet olarak planlanan Thanasimus ve Temnochila larvaları kabuk böceği zararı görülen ormanlık alanlarına salımı temmuz ayı itibariyle başladı. Bu yıl Silifke Orman İşletme Müdürlüğü Yeşilovacık Orman İşletme Şefliği, Mersin Orman İşletme Müdürlüğü Fındıkpınarı ve Kuzucubelen orman işletme şeflikleri görev alanında bulunan Ormanlarda zarar yapan kabuk böceklerine karşı 1500 adet yırtıcı böcek larvası salınmış olup laboratuvarda üretim çalışması devam etmektedir.

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER