Türk Nükleer Mühendisleri Leningrad Ngs-2’de Staj Yaptı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) görev yapan genç Türk mühendislerden oluşan bir grup daha, Rusya’da bulunan Leningrad NGS-2’deki eğitimlerini tamamladı.

Türk Nükleer Mühendisleri Leningrad Ngs-2’de Staj Yaptı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) görev yapan genç Türk mühendislerden oluşan bir grup daha, Rusya’da bulunan Leningrad NGS-2’deki eğitimlerini tamamladı. Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinin türbin bölümü operatörleri, Uluslararası Personel Eğitim Merkezi’nde uygulamalı eğitim aldı. Rusya’daki eğitim programı ayrıca, Rosatom Teknik Akademisi’nde teorik ve uygulamalı eğitimleri de içeriyor.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “En iyi Rus üniversitelerinde alınan eğitim, genç Türk mühendislere prestijli ve modern bir meslek sağlıyor. Ayrıca bir nükleer güç santralin tüm inşa ve işletme aşamalarında uygulanan benzersiz Rus deneyimini, teknolojik çözümlerini benimseme ve özümseme imkânı da sunuyor. Rus nükleer santrallerinin işletilmesinde ve Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un eğitim merkezlerinde yapılan stajlar ile uygulamalı eğitimler sayesinde Türk mühendisler, modern ve güvenilir teknolojilere sahip Rus nükleer endüstrisi uzmanlığına erişme imkanını elde ediyorlar.”

Leningrad NGS-2’de staj yapan Türk mühendisler de deneyimlerini aktardı. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Türbin Bölümü’nde Türbin Ekipmanı Operatörü olarak görev yapan Mahmut Ali Durukan, “Mesai arkadaşlarım ile birlikte Türkiye’nin yeni endüstrisi olan nükleer enerji endüstrisinin kurulmasında yer almak büyük bir gurur ve önemli bir sorumluluk. Rusya’daki üniversite eğitimimiz boyunca temel bilgileri edindik ve şimdi de işletmedeki bir nükleer santralin çalışanlarıyla etkileşim içinde bulunma şansı yakaladık. Böylece 75 yıldan uzun bir süredir var olan Rus nükleer endüstrisinin geliştirdiği teknoloji ve deneyimleri meslektaşlarımızdan alma konusunda eşsiz bir imkana sahip olduk” diye konuştu.

Durukan gibi, AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin Türbin Bölümü’nde Türbin Ekipmanı Operatörü olarak görev yapan Selçuk Kuş da stajla ilgili görüşlerini şu sözlerle aktardı: “Nükleer güç santrali, karmaşık ve yüksek teknolojili bir tesistir. Bir Rus nükleer santralini ziyaret etmenin ve burada çalışmanın bıraktığı ana izlenim, insan düşüncesinin gücüne duyulan hayranlıktır. Farklı alanlardan pek çok yetkinlik ve başarı, her yıl giderek artan ve daha da fazla ihtiyaç duyulan büyük miktarda temiz, kesintisiz elektrik üretmek için bir araya geliyor. Ülkemde de benzersiz, modern ve güvenilir teknolojilerin kullanılacak olmasından gurur duyuyorum.”

Uluslararası Personel Eğitim Merkezi Proje Ofisi Yöneticisi Mikhail Kuznetsov ise Türk mühendislerin stajına ilişkin, “2019’dan beri 400’den fazla Akkuyu NGS uzmanı Leningrad NGS’de yetkinliğini geliştirdi. Staj, deneyim yoluyla bilgiyi pekiştirmek için iyi bir mekanizmadır. Personelin yüksek yeterliliği ve yetkinliğinin yanı sıra şu anda Türkiye’de inşa edilen VVER-1200 reaktörlü Rus güç ünitelerinin benzersiz tasarım özellikleri de, Akkuyu NGS’nin güvenirliğinin ve güvenliğinin garantisi olacaktır” ifadelerini kullandı.

Leningrad NGS-2’de 2023 yılı boyunca 50 kişilik genel santral çalışanı ile Akkuyu NGS işletme ve bakım personelinin staj yapması planlanıyor. Stajyerlere, basınçlı su reaktörlerine sahip Rus tasarımı nükleer santrallerin işletilmesinde büyük deneyime sahip olan Leningrad NGS uzmanları rehberlik edecek.

Akkuyu NGS’nin yaşam döngüsü, tasarım, inşaat ve devre dışı bırakmaya kadar tüm teknolojik aşamalar da dahil olmak üzere 100 yıldan fazla olacak. Türk uzmanlar, Akkuyu NGS projesinin her aşamasında tüm dünyada talep gören öncü nükleer teknolojilerin uygulama deneyimini edinirken Rus meslektaşlarıyla bir ekip halinde çalışacaklar.

Bilgi notu:

Akkuyu NGS - Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk nükleer güç santralidir. Akkuyu NGS projesi, 3+ nesil VVER tipi Rus reaktörleriyle donatılan dört güç ünitesinden oluşmaktadır. NGS güç ünitelerinin her biri 1200 MW kapasiteye sahiptir.

Akkuyu NGS inşaatı, dünyada “Build-Own-Operate (Yap-Sahip Ol-İşlet) modeli ile gerçekleştirilen ilk nükleer endüstri projesidir.

Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki hükümetler arası anlaşmanın koşullarına göre, NGS’nin ilk güç ünitesinin işletmeye alınması, ünitenin inşası için tüm izinlerin alınmasını müteakip 7 yıl içinde gerçekleşmelidir. 2018'de Güç Ünitesi No: 1'i inşa etmek için lisans alınması dikkate alındığında, bu süre 2025 anlamına gelmektedir. Bununla birlikte proje katılımcıları, Türkiye Cumhuriyeti'nin yüzüncü yıldönümü olan 2023 yılında 1. Güç Ünitesinin başlatma-ayarlama işlerine hazır hale gelmesini sağlanmak için her türlü çabayı göstermektedir.

Leningrad NGS, 4400 MW kurulu gücü ile Rusya'nın en büyük nükleer santrallerinden biridir. Santralde 4 adet RBMK-1000 ve 2 adet VVER-1200 ünitesi faaliyet göstermektedir. RBMK-1000 1 ve 2 numaralı güç üniteleri 45 yıl hizmet verdikten sonra hizmet dışı bırakılmak üzere kapatılmıştır. Bunların yerini 2018 ve 2021 yıllarında iki VVER-1200 ünitesi almıştır. Tasarım hizmet ömrü, 20 yıl daha uzatma olasılığı ile birlikte 60 yıldır. Bunlara ek olarak, Leningrad NGS'nin iki yeni güç ünitesi No. 7 ve No. 8 VVER-1200'ün sırasıyla 2030 ve 2032'de devreye alınması planlanmaktadır. Bunlar, 3 ve 4 numaralı RBMK-1000 güç ünitelerinin yedek kapasiteleri olacaktır. Her bir VVER-1200 güç ünitesinin yıllık üretimi 8,5 milyar kWh'den fazla elektrik olacaktır.

Rosatom Devlet Kuruluşu ve Rosenergoatom Concern'in uluslararası iş geliştirme stratejisi bağlamında düzenlenen Leningrad NGS'de yabancı uzmanların eğitimi, ortak ülkeler arasındaki sözleşme yükümlülükleri tarafından öngörülmektedir. Bu belgelere göre, Rus tarafı sadece yurtdışında nükleer enerji santralleri inşa etmekle kalmıyor, aynı zamanda bunlar için personel yetiştirilmesine de yardımcı oluyor. Leningrad NGS'deki Uluslararası Personel Eğitim Merkezi'nin varlığı süresince Macaristan, Türkiye, Belarus, Çin ve Mısır'dan uzmanlar nükleer santralde eğitildi.

Rusya, dost ülkelerle işbirliğine vurgu yaparak uluslararası ticari ve ekonomik ilişkileri sürekli olarak geliştirmektedir. Dış kısıtlamalara rağmen, Rusya ekonomisi tüm dünyaya mal, hizmet ve hammadde tedarik ederek ihracat potansiyelini artırmaktadır. Enerji sektöründe de uluslararası büyük projeler uygulanmaya devam etmektedir. Rosatom ve iştirakleri bu çalışmada aktif olarak yer almaktadır.

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER