Cenkcimenoğlu ‘Sağlıkta yaşanan sorunlara DEVA olacağız’

DEVA Partisi Mersin İl Başkanı Cenk Cenkcimenoğlu ‘Sağlıkta yaşanan sorunlara DEVA olacağız’

Cenkcimenoğlu ‘Sağlıkta yaşanan sorunlara DEVA olacağız’

DEVA Partisi Mersin İl Başkanı Cenk Cenkcimenoğlu ‘Sağlıkta yaşanan sorunlara DEVA olacağız’

DEVA Partisi Mersin İl Başkanı Cenk Cenkcimenoğlu, özlük hakları ve talepleri için greve giden sağlık emekçilerine destek vermek ve partisinin 2. Kuruluş yıl dönümü nedeniyle basın toplantısı düzenledi.

Mersin Tenis Kulübünde gerçekleştirilen toplantıya, Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kaya Tepe, DEVA Partisi Gülnar İlçe başkanı Ramazan Er, il başkan yardımcıları ve basın mensupları katıldı.

Toplantıda ilk sözü alan Başkan Cenkcimenoğlu basının, sağlık emekçilerinin çok ciddi sorunlar yaşadığını belirterek partinin ikinci yılını kutladıkları 9 Mart’ta, sağlık emekçilerinin yaşadıkları soruna farkındalık yaratmak için basın toplantısını bu şekilde yapmak istediklerini söyledi.

Başkan Cenkcimenoğlu; “Biz, hekimlerimizi ve tüm sağlık çalışanlarımızı, onurlu bir hayat için verdikleri bu mücadelede, sonuna kadar destekliyoruz. Uzun nöbetlerle, ağır çalışma koşullarıyla sistemin tüm yükünün sağlık çalışanlarımızın omuzlarında olduğunu biliyoruz. Pandemi döneminde gece gündüz demeden çalışan doktorlarımız kendi canını, ailesinin, küçük çocuğunun sağlığını riske atarak hayat kurtarmak için mücadele etti. Bunun karşılığı ‘Giderlerse gitsinler’ olmamalıdır.”

‘Hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının maaş ve özlük haklarını iyileştireceğiz’

Hekimleri mesleklerinden, memleketlerinden soğutan koşulları ortadan kaldıracaklarını belirten Başkan Cenkcimenoğlu; “ DEVA Partisi iktidarında sağlık meslek mensuplarının maaşlarını ve özlük haklarını iş-yaşam kalitesini artıracak şekilde iyileştirilerek, tükenmişliğin ve beyin göçünün önüne geçeceğiz. Asistan hekimlerin çalışma koşullarını standardize edip, çalışma sürelerini insan haklarına uygun seviyeye getirerek denetimini sağlayacağız.”

‘Sağlıkta şiddette caydırıcılığı sağlayacağız’

Başkan Cenkcimenoğlu “Yıllardır süre gelen sağlık çalışanlarını itibarsızlaştırmaya, küçümsemeye varan siyasi dilden vazgeçilmesi gerekiyor. DEVA Partisinin en önemli önceliklerinden biri, sağlık çalışanlarının saygınlığını olması gereken düzeye tekrar yerleştirmektir. Bunun için Sağlıkta Şiddet Yasasında revizyona gidip etkin yasal yaptırımlar yoluyla caydırıcılığı sağlayacağız. Şiddetin önüne geçmek için tüm toplumun dahil olduğu toplumsal bir mücadele başlatacağız” diye konuştu.

‘Siyasetin dilini değiştirmek zorundayız’

DEVA Partisi il yönetiminde yer alan doktorlar, Ersoy Kuşçu ve Güran Dinçer de DEVA Partisinin politikalarını belirlerken farklı kesimlerin seslerine kulak vermeye özen gösterdiğini dile getirerek, “Yaşanan sorunları ancak o sorunun muhataplarıyla görüşerek en doğru şekilde tespit edebiliriz. Sağlık çalışanlarının içerisinde bulunduğu durumları ve karşılaştıkları zorlukların çözümünde de bu hassasiyet gözlendi. Sorunu yaşayanlarla el ele vererek sorunların üstesinden gelebiliriz” dediler. 

DEVA Partisi Sağlık Politikalardan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Güran Dinçer “Siyaset dili uzlaşı dilidir. Biz kendi aramızda bu uzlaşıyı sağlamayarak, sadece çatışlar üzerinden birbirimiz ile olacaksak veya bu ülke böyle yönetilecekse bu kabul edilebilir değildir. Partili bir Cumhurbaşkanlığı bir sistem oluşturuldu. Cumhurbaşkanı aslında ülkenin 83 milyonun cumhurbaşkanı olmak zorunda. Sanata bilime değer vermek zorunda. Bu ülke için gönlünü vermiş insanlar var. Ben hayatımda ilk kez siyasete katıldım. Ben kendi evladım ve bu ülkenin geleceği için bir cümle söylemek için girdim. Bu siyaset dili ve jargonunun değişmesi gerektiğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

14 Mart’ın ‘eylem’ değil ‘bayram’ olduğu günlere kavuşmak için çalışıyoruz.”

Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kaya Tepe ise basın çalışanları olarak toplumun tüm kesimlerinin seslerini duyurmak için çaba sarf ettiklerini söylediği konuşmasında, “Sayın Cenkcimenoğlu’nun sağlık sektöründe yaşanan sorunlara karşı başlattıkları greve destek vermek amacıyla böyle bir toplantıyı organize etmesi son derece anlamlı ve önemli buluyorum. Toplumumuzda yaşanan tüm sorunlara karşı bu şekilde duyarlı olmalı ve nerede mağduriyet yaşanıyorsa ona karşı birlikte ses yükseltmeliyiz. Bu duyarlı yaklaşımı nedeniyle DEVA Partisine teşekkür ediyor 2 yaşlarını da kutluyorum” dedi.

Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen 10 acil taleplerini DEVA Partisi yetkililerine iletti.

Sağlık emekçilerine böyle bir fırsat verdikleri için DEVA Partisi’ne teşekkür eden Antmen, 3 günlük büyük g(ö)rev etkinliğine dair bilgi verdi. Antmen, “Eylemlerimizi 14-15 Mart’ta başarıyla gerçekleştirdik. Ekim ayından bu yana TTB olarak ‘emek bizim, söz bizim’ başlığıyla ciddi bir kampanya başlattık. Sağlık çalışanlarının ne kadar sıkıntıda olduğunu anlatmaya çalışarak, bazı düzenlemeler yapılması için kamuoyu oluşturmaya çalıştık” diye konuştu. Birkaç gün önce Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlık emekçileri hakkında söylediklerini hatırlatan Antmen, “Cumhurbaşkanı ‘giderlerse gitsinler’ diye bir cümle kullandı. Bu cümle bizim işimize bile geldi çünkü bugüne kadar eylemlerimize, etkinliklerimize hiç katılmayan hekimler bile artık mücadele etmekten başka hiçbir yol olmadığını anladılar ve bize destek verdiler, bizimle beraber oldular. Son yaptığımız iki eylem dışında, 2021’den önce ki eylemlerimizi yüzde 50 katılımla yapardık. Şimdi katılımlar yüzde 100’e yakın oluyor. Bu açıdan hekimler şu an durumun farkında ve bu anlamda mücadelemize çok ciddi destek veriyorlar” ifadelerini kullandı.

Toplantının ardından üzerinde güncel sorunların yazıldığı balonlar uçuruldu.

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER