NATO  mu?

NATO  mu?

NATO, Kuzey Atlantik Antlaşması ya da Paktı.

Rusların Ukrayna’yı işgal etmesi NATO’yu bir kez daha gündeme getirdi.  NATO’nun bir oluşuna ve askeri gücüne güvenerek yola çıkan Ukrayna hayal kırıklığına uğradı. NATO’ya girme talepleri de ilgi görmeyen Ukrayna, Ruslara karşı yalnız bırakıldı. Ukrayna Lideri Volodimir Zelenski yalnız kaldık dedi. Artık NATO neyin nesi diye soru sorma zamanı geldi sanırım.

1960'lı yıllardan beri Türk Milliyetçilerinin tek sesi olan “Ne Çin ne Amerika Ne Rusya;  Her şey Tam Bağımsız Türkiye İçin!” sloganı bir kez daha gerçek bir haykırışı olduğunu tüm dünyaya duyurdu. 

Bu bağımsızlık haykırışı Ukrayna içinde geçerli. Bugün Ukrayna’nın yaşadığı olumsuzluk yarın bir başka ülkenin başına gelmeyeceğini artık hiç kimse garanti edemez. Ne BM’si, Ne ABD’si ne AB’si Ne NATO’su hiçbir devlet ve pakt artık Ruslar karşısında güçlü değildir.

Neden böyle dedim. Çünkü bugün Ukrayna’yı işgal eden Rusya SSCB’den ayrılan ve Cumhuriyet kuran tüm devletleri yeniden imparatorluğunun uhdesine almak istiyor. Yayılmacı zihniyet, emperyalist düşünce, Ruslarda hiçbir zaman yok olmadı.

Sonra.

Sonrası malum Avrupa ve Dünya liderliği…

Kırmızı çizgi Ukrayna diyor Avrupalı güçlü devletler. Ukrayna için caydırıcı askeri gücü kullanmayan NATO, AB ve ABD’nin artık Ruslar karşısında kırmızı çizgilerinin olacağını sanmıyorum.

Bu durumda dünyada güç dengelerinin yeniden belirleneceği bir döneme giriyoruz. Yani artık dünya 5’ten büyük olacak.

BM Güvenlik konseyi 11 kabul oyu ile Rusları kınadı ama Ruslar veto hakkını kullanmış kınamayı kabul etmiyor. Artık böyle bir şey olmamalı.

Mazlum milletlere zulüm yapılmasının haklı bir yanı olur mu Allah aşkına?

Sağlıcakla kalın barış içinde kalın!

YORUM EKLE