MERSİN VE GÜNEŞ

MERSİN VE GÜNEŞ

            Yaşanan enerji krizi,  “Yenilenebilir”  enerji ile ilgili olarak çalışmaları daha da hızlandırmamız gerektiğini göstermektedir.

            Çevre ve İklim değişikliği ile ilgili hassasiyetlerde dikkate alındığında, yenilebilir enerji konusunda gösterilen hassasiyet  daha da önem kazanmaktadır. Bu ise daha hızlı davranmamızı gerektiriyor.

            Yenilenebilir enerji konusunda Mersin büyük bir potansiyele sahiptir. Yıllık güneşlenme 3.015 saat ( https://www.gnssolar.com/icerik/860/turkiye-gunes-haritasi). Bu önemli rakam ve kesinlikle de değerlendirilmesi gerekir. Mersin ili olarak değerlendirdiğimizde Yenilebilir Enerji açısından da 199 MW’lik yatırım/üretim mevcuttur.(https://www.enerjiatlasi.com/gunes-enerjisi-haritasi/mersin). Rüzgar enerjisi üretimi ile ilgili de ciddi yatırımlarda mevcuttur.

            Genel olarak değerlendirdiğimizde potansiyele göre çok az olduğu görülmektedir. Enerji de dışa bağımlılık da dikkate alındığında hızlı bir şekilde Yenilebilir Enerji konusunda yatırımların/desteklerin yapılması gerekmektedir. Sahip olunan güneş enerjisinin elektrik üretim amaçlı değerlendirilmesi çevreye (fosil yakıtların verdiği zararlar) duyarlığı ve dışa bağımlılığı azaltmaya da katkı sağlayacağı kesin.

“ Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de 9,1 milyon adet bina bulunmakta olup bu miktarın yaklaşık %87’sini konut nitelikli binalardır. Türkiye’nin bina stoğuna her yıl 100.000’den fazla yeni bina eklenmektedir. Bu binaların çatı ve cephelerine önümüzdeki 10 yıl içinde toplam 2.000 – 4.000 MW seviyelerinde güneş modülü sistemlerinin kurulabileceği öngörülmektedir (https://enerji.gov.tr/eigm-yenilenebilir-enerji-kaynaklar-gunes)”.  Bu durum doğru bir şekilde değerlendirilmelidir.

Enerji ile ilgili olarak dışa bağımlılığımızın azaltılması yönündeki çalışmalara hız verilmeli. Üretimle birlikte tasarruf da önemli bir yere sahip. Enerjiyi gereksiz tüketmemek ya da gerektiği kadar tüketmek gerekir. Süreç, daha dikkatli ve tedbirli olmamızı gerektiriyor.

Çevre ve İklim Değişikliği ile ilgili çalışmalarda yenilebilir enerji kullanım oranının artması temiz çevre ve gelecek açısından ayrıca bir önem taşımaktadır.

Yapılan Kentsel planlamalar ve konut projelerinde de Yenilenebilir Enerji ve kullanılan suyun değerlendirilmesi (Gri Su) konusunda çalışmalara öncelik ve özen gösterilmesi gerekmektedir.

Sağlıklı günler dileğiyle.

Sorularınız için;

[email protected]

YORUM EKLE