Mahmut Tat

Yirmi altı yıl su gibi gelip geçti. Hep öyle derler. Eee bir de siz o yılları geçirenlere sorun

Nasıl geçti? Diye…

Sordunuz sanırım, ama ben siyaset konusunu gündemime alacağım… Öz eleştiriyi sonra yaparız.

1997 Aralık ayında başladığımız yayın hayatında bu yazımda siyasetle uğraşan isimleri konu alacağım. Nede olsa yaşanmışlık var. Mahmut Tat ismi size yabancı gelmedi. Mersin Büyükşehir Belediyesi MHP Meclis Başkan Vekili olarak halen aktif siyasette görevine devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde İstikbal gazetemize ziyarete geldi. Oturduk çay kahve içerken birkaç saat Mersin yerel seçimleri üzerine sohbet ettik.

Mahmut Tat Başkanla tanışmamız neredeyse gazetemizle yaşıt. Yani 25 yıla yakındır. Mahmut Tat Başkanın, MHP Mersin İl Başkan adaylığını takip ettik, belediye başkan adaylığını takip ettik, MHP Mersin İl Başkanı olarak uzun yıllar haberlerini yaptık. Ve 2009 yılında Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak mücadelesini birlikte yaşadık. İnsan başarılı olur, fazlasıyla başarılı olur, lakin siyasetin acımasızlığı işte o başarıyı yarı yolda bırakır. Kıl payı başkanlık maalesef elden gider. Her şeye rağmen Mahmut Tat başkan partilidir. MHP’lidir. Ülkücüdür. Türk Milliyetçisidir.

Yıllar yılı kovalarken Mahmut Tat, kendisine destek veren dostlarını hiçbir zaman unutmadı, her fırsatta ziyaretlerine gitti, hal hatır sordu. 2023 yılına girerken bu ziyaretler ivme kazandı. Bakıyorum sosyal medyaya her gün beş altı kapıyı gezmiş dostlarla çekilen fotoğraflar paylaşılmış.

Genel seçimler de koordinasyon görevini üstlendi Cumhur İttifakının kazanmasına katkı sağladı. Cumhur İttifakı’nın zaferiyle sonuçlanan genel seçimler sonrasında, yine durmadı ziyaretler devam etti. Bir gün telefonum çaldı, “Rüştü Bey yanına geliyorum” dedi. “Buyur gel başkanım” diyerek kapıda karşıladım…

Hala enerji dolu… Geçmiş yıllarda bir sohbetimde Mahmut Başkan, 20-30 yıl daha siyaset yaparım demişti. Yirmi otuzu bilmem ama iki dönem daha belediye başkanlığını çok rahat yapar bu enerjisiyle… Gelir gelmez sordum adaylık düşünüyor musun? Diye “Evet” dedi, gözlerimin içine bakarak, ama dedi “Öncelik Tarsus.” Şaşırdım tabi ki “Büyükşehir” dedim. Mersin Büyükşehir’i de kazanırım ama öncelik Tarsus, görüşmelerimi yaptım. Adaylık olursa Memleketim olan Tarsus’ta, “Reislik yapmak.” olacak dedi.

Bu sözleri söylerken Başkan Mahmut Tat’a iyice baktım kararlıydı. Sanki konuşurken belediye başkanlığını kazanmış hissi verdi bana… Güçlü bir siyasi yapısı vardı. Ne istediğini bilen bu uğurda çalışmalar yapan bir siyaset…

Haydi Hayırlısı…

YORUM EKLE