Kuvay-ı Milliye

Kuvay-ı Milliye

Sık sık ağzımıza aldığımız kahramanlığın adı olan 'Kuvay-ı Milliye Ruhu' nu keşfeden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür. Onun içindir ki,  Kuvay-ı Milliye dendiği zaman Türk evladının milliyetçilik aşkı artar. Coşar, yeri ve zamanı geldiğinde bütün ülkeyi sarar.

Gazi Mustafa kemal Atatürk, Yıldırım orduları Komutanı iken, işgalci ülkelerin emri ile Osmanlı Ordusunun terhis edilmesi emrini uygulamak istemediği için komutanlık görevinden istifa etmenin adıdır Kuvay-ı Milliye!

Düşmanlar Anadolu'yu işgale başladığı anda; Gazi Mustafa kemal Atatürk, işgale karşı durup, yurdu kurtaracak olan kararı;Türk Milletinin kendisi verecektir diyerek; Türk Milleti'ne güvenmenin adıdır Kuvay-ı Milliye!

Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk Cemiyetlerinin kurulmasını isteyen düşüncenin adıdır Kuvay-ı Milliye!

Elinden silahları alınarak terhis edilen askerlerin, komutanların, subayların vatanın kurtulması için yeniden bir araya gelmesinin adıdır Kuvay-ı Milliye!

Esnafların, İş adamlarının, serbest meslek adamlarının, bürokratların ve siyasetçilerin,  vatanın kurtulması için bir araya gelmesi ve birlik oluşturmasının adıdır Kuvay-ı Milliye!

Çiftçinin, köylünün, top yekün Anadolu insanlarının vatanı korumak için, aç susuz bir halde iken bile; silaha, silah yoksa sopaya, sopa yoksa taşa sarılarak düşmanla savaşmasının adıdır Kuvay-ı Milliye!

Kuvay-ı Milliye  Milliyetçiliktir.

Kuvay-ı Milliye kahramanlıktır.

Kuvay-ı Milliye Vatan Savunmasıdır.

Kuvay-ı Milliye Bayraktır, ezandır, özgürlüktür.

Kuvay-ı Milliye bir destanın adıdır.

***

100 yıl önce böyleyken şimdilerde ne değişti de ülkemizi tahdit eden teröristleri barındıran kollayan  İsveç ve Finlandiya NATO'ya alınmalı görüşünü savunan; iş adamlarına, bazı siyasetçilere ve her şeye zam geliyor diye bağıran bazı insanlara sahi ne değişti 100 yılda.  Fransa Türkiye'yi tehdit eder, İngiltere elvan çeşit oyunlar oynar, ABD teröristlere tırlar dolusu silah ve para gönderir, Yunanistan ABD üssü haline gelir ve adaları işgal eder daha neler neler. Türkiye üzerinde oynanan oyunlarda, ne değişti 100 yıl sonra?

Kuvay-ı Milliye Ruhu'nda bir değişiklik yok, ama emperyalist işgalci ülkeleri savunan onların besledikleri teröristlerle işbirliği yapan içimizdeki bedbahtlar hala var. 100 yıl öncede vardı, şimdilerde de var.

Diyeceğim Yüce Türk milleti mücadeleci bir kişiliğe karaktere sahiptir. Kendi üzerine kurgulanıp oynanan hayat pahalılığı gibi, insanları birbirine düşürme oyunları gibi, terörist unsurları ülkemize saldırtmaları gibi oyunlara yine Kuvay-ı Milliye Ruhu ile dur diyecektir.

YORUM EKLE