Yangınla Mücadele İçin Toplandılar

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan Başkanlığında, Orman Yangınları İle Mücadele Komisyon Toplantısı Gerçekleştirildi

Yangınla Mücadele İçin Toplandılar

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan başkanlığında, Orman Yangınları ile Mücadele Komisyon toplantısı gerçekleştirildi.
Mersin İlimizin yüz ölçümünün yüzde 52.7’sinin 835.534 hektar alanın ormanlık alan olduğunu belirten Vali Pehlivan, orman alanlarımızın tamamının yangına 1.Derecede hassas olduğunu açıkladı.
Vali Pehlivan, “Yanan orman alanlarımız aynı yıl içerisinde yeniden ağaçlandırılmış ve 2022 yılı sonu itibariyle ağaçlandırılmamış yanan sahamız yoktur. Son 10 yılda 922 orman yangını sonucunda, 14.713 hektar orman alanı zarar görmüştür. 2023 yılında bugüne kadar 20 adet yangında, 6,26 hektar orman alanı zarar görmüştür. Orman yangınlarında hızlı ve etkin müdahalenin önemi büyüktür. 2022 yılında Mersin’de çıkan orman yangınlarına müdahale süresi ortalama 13 dk’dır. Orman yangınlarıyla mücadele için, 5 adet helikopter, 56 adet arazöz, 21 adet su ikmal aracı, 1 adet su tırı, 79 adet ilk müdahale aracı, 25 adet devriye motosikleti (10 adedi su atar), 10 adet dozer, 9 adet greyder, 9 adet ekskavatör, 5 adet treyler ve 104 adet su tankı ile hizmet etmek üzere ormanlık alanların farklı noktalarında konuşlandırılmaktadır. Ormanlık alanlarımızın hakim noktalarına toplam 18 gözetleme kulemiz bulunmaktadır. Bu kulelerden 12’sinde iki görevli personelimiz 24 saat gözetleme yapılmakta, 6 kulemizde ise kameralı gözetleme yapılmaktadır. Bu tedbirlere ilaveten İnsansız Hava Araçlarımız ile de gözetleme yapılmaktadır. 2022 yılı sonu itibariyle Orman Genel Müdürlüğümüz tarafından İlimizde 254 yangın havuzu yapılmıştır. 2023 yılında 10 adet daha yangın havuzu yapılacaktır. Ayrıca yerleşim yeri içme suyu şebekelerine ilimizin farklı yerlerinde 200 adet Yangın Vanası tesis edilmiştir.” dedi.
Valilik toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda; Orman yangınları ile mücadelede etkinliği artırmak, orman yangınlarıyla mücadelede mevcut önlem ve müdahale teknikleri yanında, farklı yaklaşımların ve ilave stratejilerin geliştirilmesi konuları ele alındı.
Orman Bölge Müdürü Mustafa Yalçın’ın yapılan faaliyetler, orman yangınlarına ait istatistiki veriler ile orman yangınlarıyla mücadele organizasyonu hakkında bilgi verdiği toplantı, alınan komisyon kararlarının okuması ile sona erdi.

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER