TEMSİLİ ASKERLİK YAPAN ENGELLİ VATANDAŞLAR İÇİN YEMİN VE TERHİS TÖRENİ DÜZENLENDİ

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı tarafından organize edilen ‘Temsili Askerlik Yemin ve Terhis Töreni’ne katıldı.

TEMSİLİ ASKERLİK YAPAN ENGELLİ VATANDAŞLAR İÇİN YEMİN VE TERHİS TÖRENİ DÜZENLENDİ

TEMSİLİ ASKERLİK YAPAN ENGELLİ VATANDAŞLAR İÇİN YEMİN VE TERHİS TÖRENİ DÜZENLENDİ

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı tarafından organize edilen ‘Temsili Askerlik Yemin ve Terhis Töreni’ne katıldı.

Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı’nda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende bir konuşma gerçekleştiren Vali Pehlivan; “Biz, büyük ve tarihe damga vurmuş şanlı bir orduya sahibiz. Hepimizin bildiği ve zaman zaman tekrarladığı özellikle de askeri faaliyetler vesilesiyle çok dile getirilen bir söz vardır: 
‘Her Türk asker doğar.” 
“Asker ocağını aynı zamanda Peygamber ocağı olarak kabul ederiz. Tarih boyunca da böyle kabul edilmiştir. Bu ocak, nice kahraman evlatlar yetiştirmiştir ve yetiştirmektedir. Tarih sahnesine çıktığı günden bugüne kadar mensubu olmaktan gurur duyduğumuz necip milletimiz türlü zorlukların üstesinden gelmiş ve bu zorlukların üstesinden gelirken ordumuz çok büyük, özverili bir şekilde fedakarca, üstün gayretle, takdire şayan başarılar elde etmiştir. Bu yolda ilerlerken milletimizin, devletimizin, medeniyet yolculuğunda çok büyük katkılar sağlamıştır.” dedi. 

Vali Pehlivan sözlerinin devamında; “Bugün bir günlük sembolik askerlik yapmak üzere özel bireylerimizle, kardeşlerimiz ve siz kıymetli aileleriyle bir aradayız. Ordumuzla milletimizle, devletimizle gurur duyuyoruz. Bu sevgili kardeşlerimiz ile ayrıca gurur duyuyoruz. Onlar sizlere de bizlere de emanettir. Bu sevgili kardeşlerimiz ailelerimizin, toplumumuzun, ülkemizin bereketidir. Ve bugün görüyoruz ki bu kıyafetler onlara ziyadesiyle yakıştı. Hem jandarma kıyafetleri hem deniz kuvvetlerimize ait kıyafetleri çok da güzel bir şekilde taşıyorlar.”

“Kendileri, aileleri ve biz de unutulmaz bir gün yaşıyoruz. İnanıyorum ki bu hatıralar ömür boyunca sizler tarafından da bizler tarafından da unutulmayacaktır. Bu kardeşlerimizin gönüllerindeki o güzellik kadar güzel yaşamları olmasını temenni ediyorum.” 

“Etkinliğe ev sahipliği yapan başta kıymetli Garnizon Komutanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Günümüzün törenimizin hayırlara vesile olmasını diliyor, askerliğiniz hayırlı olsun diyor, sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Programda, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Murat Fırat’ın konuşmasının ardından konuşan Engelli Denizci Er Beytullah Güven; vatani görevi bir gün dahi yapmanın gurur verici olduğunu, bu duyguyu en üst derecede yaşadıklarını belirtti.

Vali Pehlivan ve protokol üyeleri yemin töreninde, 56 denizci ve 19 Jandarma Er olarak temsili askerlik yapan 75 engelli vatandaşımızın terhis heyecanına ortak olup, omuz omuza silah ve bayrak üzerine el basarak yemin eden engelli vatandaşlarımıza terhis belgelerini verdi.


 
Vali Pehlivan, yapılan törenin akabinde engelli vatandaşlarımız ve aileleriyle yakından ilgilendi.

Törene; Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, Akdeniz Kaymakamı Zeyit Şener, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Oğuz Bavbek ve engelli vatandaşlarımızın aileleri katıldı.

İstikbalmersin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER