Akkuyu NGS’nin Kıyı Tesislerinin İnşasında Bir Aşama Daha Tamamlandı

27 Nisan 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci güç ünitesinin inşaat sahasında su tahliye sisteminin oluşturulmasına yönelik bir aşama daha geride kaldı.

Akkuyu NGS’nin Kıyı Tesislerinin İnşasında Bir Aşama Daha Tamamlandı

Akkuyu NGS’nin Kıyı Tesislerinin İnşasında Bir Aşama Daha Tamamlandı

27 Nisan 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye.Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci güç ünitesinin inşaat sahasında su tahliye sisteminin oluşturulmasına yönelik bir aşama daha geride kaldı. Tamamlanan işlemle, nükleer santral ekipmanlarının soğutulmasının ardından tuzdan arındırılmış deniz suyunun boşaltılmasını sağlayacak olan drenaj kanalı ve sifon kuyusu birleştirilmiş oldu.

Su tahliye sisteminin oluşturulması, Akkuyu NGS’nin yüksek teknolojiye sahip kıyı tesislerinin inşasında en önemli evrelerinden biri olarak öne çıkıyor. Akkuyu NGS’nin 1’inci ve 2’nci güç ünitelerinde drenaj kanallarının ve sifon kuyularının inşaatı paralel olarak yürütülüyor. Bu tesislerin inşasında vardiyalı olarak sürekli çalışan 700 işçi ve uzman istihdam ediliyor.

Sifon kuyuları, su akışının karıştırılmasının yanı sıra kondansatörden ve diğer nükleer santral soğutma sistemlerinden gelen suyun sıcaklığının drenaj kanalına boşaltılmadan önce dengelenmesini sağlıyor. Sifon kuyusunun inşasında 17 bin 600 metreküp, drenaj kanalının inşasında ise 40 bin metreküpten fazla beton dökülecek. İnşası tamamlandığında, kanal yaklaşık 950 metre uzunluğunda olacak.

Özel kompansatör derzleri ile birbirine bağlanan ve 34 ayrı bölümden oluşan kanal, tasarımı sayesinde hava sıcaklığı değişimleri, sismik olaylar, toprak kaymaları gibi dış etkenlere karşı da dayanıklılık gösterecek.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş Genel Müdürü Anastasia Zoteeva konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi. “Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin yüksek teknolojiye sahip kıyı hidroteknik yapıları, Türk ve Rus uzmanlar tarafından tasarlanan eşsiz bir tesistir. Nükleer santrallere termal mekanik ekipmanı soğutmak için gerekli suyu sağlayacak olan kıyı tesislerinin inşası, Akkuyu Nükleer Santrali’ni işletime alma çalışmalarının en önemli adımlarından biridir. Şuna dikkat çekmek isterim ki; deniz suyu, reaktörün soğutulmasında direkt olarak kullanılmamaktır. Dolayısıyla deniz suyu, radyasyona maruz kalmadan ikincil çevrimdeki buharı soğutmak için türbin kondansatörlerine aktarılır. İnşa edilen nükleer santralin su tahliye sisteminin önemli aşamasını tamamlayan çalışanlarımıza, profesyonellikleri ve mükemmel çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz!

Akkuyu NGS sahasında kıyı tesislerinin inşası öncesinde bu yapıların bulunacağı bölgenin mühendislik hazırlıkları ve kıyı şeridinin oluşturulması konusunda çok sayıda detaylı çalışma titizlikle gerçekleştirildi. Toprağın güçlendirmesinin ardından, sifon kuyularının ve kanalların inşasına başlandı. Bir sonraki aşamada ise tünel ve boru hatları inşa edilecek.

Bilgi notu:

Kıyı hidroteknik yapıları, Akkuyu NGS ana ekipmanlarının deniz suyuyla soğutulması için tasarlandı. Yapıların bir parçası olarak toplam 334 metreküp kapasiteli bir su giriş tesisi inşa edilecek. Bu tesis, 9 adet beton giriş kanalı ve bir su giriş havuzundan oluşacak. Su, santralin soğutma sisteminde kullanıldıktan sonra, toplam 10 km uzunluğunda ve 2 ila 4 m çapındaki 10 adet prefabrik fiberglas boru hattı üzerinden denize geri dökülecek.

VVER-1200 reaktörlerine sahip modern nükleer santrallerde çift devreli bir sistem kullanılıyor. Reaktörde suyun, su pompalarıyla dolaştığı ve kapalı olan ilk devreden gelen ısı, kaynayıp buhara dönüşen ve türbini döndüren ikinci devrenin suyuna aktarılıyor. Türbinden çıkan buhar, kondansatöre girmesinin ardından tekrar sıvı hale dönüştürülüyor. İlk devreden gelen su, ikinci devrenin suyuyla hiçbir şekilde temas etmiyor, böylece denize atılan su hiçbir şekilde radyoaktif kirlenmeye yol açmıyor.

Nükleer santralin tüm yapıları, 9 büyüklüğüne kadar depremler de dahil olmak üzere yıkıcı dış etkenlere dayanacak şekilde tasarlandı.

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER