Özbilgez “Hak ettikleri cezaları almalarının takipçisi olacağız”

Özbilgez “Hak ettikleri cezaları  almalarının takipçisi olacağız”

Türk Tarım Orman-Sen Mersin Şube Başkanı Kamil Özbilgez yaptığı basın toplantısında saldırıya uğrayan meslektaşları hakkında açıklamada bulundu. “Kamuda Şiddet! Yasasının çıkmasını isteyen Başkan Özbilgez; memurların sorunlarını da dile getirdi.
 Özbilgez; “ Tarım ve Orman Bakanlığımız bünyesinde görev yapan birçok farklı meslek mensubu memur arkadaşlarımızın ne yazık ki sözlü ve fiili şiddet haberleriyle karşılaşıyoruz.
     18.04.2022 tarihinde Burdur İli Bucak İlçesinde, Bakanlığımız Su Ürünleri avcılığı denetim faaliyeti için, göreve giden üyemiz Su Ürünleri Mühendisi arkadaşımız görevini ifa ederken bıçaklı saldırıya maruz kalmış ve hayatı ile tehdit edilmişti. Arkasından 20.04.2022 Afyonkarahisar İlimizde Gıda Kontrol görevini ifa eden meslektaşlarımıza fırın denetimi esnasında sözlü ve fiziksel saldırı gerçekleşmiştir. Yine birkaç gün sonra 22.04.2022 tarihinde Ardahan İlimizde ilkbahar şap aşılama çalışmaları esnasında Ardahan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli Veteriner Hekim arkadaşlarımız saldırıya maruz kalmışlardır. Son olarak ise Yozgat İli, Sorgun İlçesi mezbahane sorumlu Veteriner Hekimi Volkan Lale halk sağlığını koruduğu esnada bıçaklı saldırı sonucunda vefat etmiştir. Veteriner Hekim Volkan Lale'ye Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve Veteriner Hekim camiasına başsağlığı diliyoruz. Şiddet olayları ile karşı karşıya kalan tüm arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi bir kez daha buradan iletiyoruz.”Dedi.
     “Bizler Türk Tarım Orman-Sen olarak bu olayların faillerinin gerekli ve hak ettikleri cezaları almalarının takipçisi olacağız.” Diyen Başkan Özbilgez, faillerin ağır ceza almamaları halinde kurumsal alandaki şiddetin cesaretleneceğini  iddia etti. Özbilgez, “Eğer bunlar en ağır şekilde ceza almaz ise, kurumsal alandaki şiddet cesaretlenecek, çalışanlar can güvenliği kaygısı ile görev yapmakta zorlanacak, kamu kurumlarımız, endişenin yüksek, motivasyonun yok olduğu bir ortamlara dönüşecektir. Neticesinde Halkın Kamu hizmeti almasın da büyük olumsuzluklar yaşanacaktır.
“KAMUDA ŞİDDET” YASASI ÇIKARILMALI
    Tarım, Orman ve Gıda hizmet kolumuzu kapsayan alanda hayvan sağlığını, halk sağlığını, toprağımızı ve ormanlarımızı korumak için canla başla çalışan fedakâr arkadaşlarımızın şiddet olaylarıyla anılmasının önüne geçmek adına acilen Bakanlığımız kamu çalışanlarını da kapsayacak şekilde “Kamuda Şiddet” yasasının çıkarılarak yasalaşması zaruri hal almakla beraber Tarım ve Orman Bakanlığının da söz konusu şiddet olayları üzerinde kamuoyu oluşturarak yüksek bir sesle dile getirmesini istiyoruz.
Meslektaşlarımızın devletine ve milletine daha sağlıklı bir hizmet sağlayabilmesi için ciddi caydırıcı önlemler alınarak “Kamuda Şiddet” yasasının çıkarılması, arkadaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması, zorlu şartlarda görevlerini yerine getiren meslektaşlarımıza fiili hizmet zammı verilmesi Türk Tarım Orman-Sen olarak önceliğimiz ve haklı talebimizdir. Bununla beraber devletin asli görevlerini yerine getirirken kaza, saldırı gibi olaylar sonucu vefat eden meslektaşlarımızın “Görev Şehidi” olduğu unutulmamalı ve hakları teslim edilmelidir.
           Kamu çalışanlarına yapılan saldırılara karşı dik durmak hepimizin ortak görevi ve sorumluluğudur. Kimden gelirse gelsin her türlü saldırı, baskı, haksızlık ve adaletsizlik karşısında Türkiye Kamu-Sen ve Türk Tarım Orman-Sen olarak müdahil olduğumuzu, bahse konu elim olaylar ile ilgili olarak tüm süreçlerin Sendikamız ve konfederasyonumuz tarafından takip edileceğini bildirir, basına ve kamuoyuna saygı duyuyoruz. “Dedi. 

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER