MTOSB'de 4. Bölge Parsel Tahsis Töreni Yapıldı

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi 4. Bölge Parsel Tahsis Törenine Katıldı

MTOSB'de 4. Bölge Parsel Tahsis Töreni Yapıldı

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi 4. Bölge Parsel Tahsis Törenine Katıldı

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin- Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) 4. Bölge Parsel Tahsis törenine katıldı.

Divan Otelde yapılan programda bir konuşma gerçekleştiren Vali Pehlivan; “MTOSB 'nin de 1993 yılında başlayan bir serüveni ve gelişim yolculuğu var. Bugün, bu gelişim yolculuğu içerisinde 4. etabı da İlimize ve sanayicimize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Sanayi, genel olarak ülkelerin kalkınmasında, gelişmesinde lokomotif sektörlerden birisidir. Bu bağlamda düzenli sanayileşmenin elbette ki ayrı bir önemi ve değeri var. Nitekim OSB'ler bu maksatla tesis edilmiş ve sanayileşirken; düzenli yapılaşmayı, çevreyi korumayı, bilimi ve teknolojiyi etkin şekilde kullanmayı, altyapı, üstyapı hizmetlerinden müştereken yararlanmak suretiyle orada bir fayda üretmeyi, kümeleşmeyi de dikkate alarak profesyonel anlamda bir yapılanmayı gözetmesi açısından çok önemli bir işlev görmektedir

İlimizde 1993 yılında 380 hektarla ve 30 girişimciyle çıkılan yolculukta bugün eklenen 41 parselle birlikte 312 parsel ve 823 hektara ulaşıyoruz. MTOSB’nin özellikle 1, 2 ve 3. etaptaki parsellerin tamamı yatırıma dönüşmüş durumdadır. Bugün 4. etabın, yakın bir zamanda kazma vurulmak üzere, tahsis belgelerini veriyoruz.

4. bölge yatırım yapacak olan firmaların işletmelerinin faaliyete geçmesiyle toplam istihdamın 25 bin kişiden 31 bin kişiye yükselmesi hedeflenmektedir.

MTOSB'miz bir yandan yeni yerler ve parsel oluşturma gayreti içerisinde olurken, bir yandan da adeta yaşam alanına dönüşmesiyle ilgili de adımlar atılıyor. Orada sosyal donatılarımız, inovasyona ve teknolojiye yatırım yapılmasını teşvik etmek ve firmaların dijital- teknolojik kapasitesinin arttırılmasına yönelik yapılarımız da var. Nitekim Model Fabrika bunun önemli bir örneğidir. Teknik eleman yetiştirme, ara eleman yetiştirme hususunda da Meslek Lisemiz yıllardan beri eğitim veriyor. Tarsus Üniversitesi'ne bağlı Yüksekokulumuz da OSB içinde faaliyetini sürdürüyor.

Üreterek, istihdam oluşturarak, çarkları döndürerek ve özellikle de son yıllarda dünyada ve ülkemizde ekonomik parametrelerde yaşanan birtakım darboğazlar, olumsuzlukları da çalışarak emek sarf ederek yatırım yaparak ve istihdam oluşturarak üstesinden geleceğimizi hepimiz biliyoruz. Sanayi yatırımı yapmanın girişimcilik ruhu ve cesaret gerektirdiğini, beraberinde de elbette çok çalışmak ve emek gerektirdiğini de biliyoruz. Bütün bu yapıcı anlayışı sanayicilerimizde görüyor olmanın da ayrıca mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.

Bu tahsisle birlikte, 5. bölgenin bu yıl itibariyle yer tespitinin yapılması da yer bekleyen yatırımcılarımız için bir kapı ve bir alternatiftir. 5. etapla birlikte toplam alanımızı 1.100 hektarlara çıkartarak yatırımcı firma ve istihdam sayımızı arttıracağız.

Bu süreçte emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere; (biliyorsunuz siz sanayicilere “babayiğit” olarak konuşmalarında ifade ediyorlar),
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve ilgili bütün Bakanlıklarımıza, Devletimizin bütün kurum ve kuruluşlarına, İlimizde de ilgili bütün kurum, kuruluşlara, MTOSB Müteşebbis Heyet Üyelerimize, Yönetim Kurulu Başkan ve Üyelerimize, elbette ki işin odağında olan sanayicilerimize ve bu fabrikalarda çalışan emektar işçi kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Bu parsellerin hem yatırım yapan girişimcilerimize hem orada çalışacak olan işçi kardeşlerimize hem OSB’mize hem güzel Mersinimize hem de güzel Türkiye'mize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Programda; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli de birer konuşma gerçekleştirdiler.

Programın sonunda, Vali Pehlivan ile birlikte Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer ve MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Tekli MTOSB 4. Bölge Genişleme Alanında faaliyet yürütecek olan 28 firma temsilcisine ön tahsis belgelerini takdim ettiler.

Programa; Yenişehir Kaymakamı Nevzat Şengök, MTOSB Müteşebbis Heyet ve Yönetim Kurulu üyeleri ile 4. etap genişleme alanında tahsis yapılan firma yetkilileri katıldı.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2023, 13:27

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER