Duygu yüklü nesil

Duygu yüklü nesil

Evlat denilince akan sular duruluyor. Alfabenin son harflerine kadar nesillerimiz sıralandı. Şimdilerde Z Nesli yani 'Z Kuşağı' deniliyor. Z kuşağı 1997 yılından sonra doğanlar için söyleniyor… Bu nesil sınır tanımıyor. Özgür ve. Kendini düşünür…

Harflerden olan kuşak tanımlarının ne iş yaptığını bilmem ama bildiğim bir şey varsa, son yıllarda doğan kişilerden doğan yeni nesilin 'el bebek gül bebek' büyütüldüğüdür. Tabiki her ana-baba için bunu söylemek mümkün değildir. Lakin ‘istisnalar kaideyi bozmaz’

İnsan sevgisi, hayvan sevgisi, doğa sevgisi, ana baba ve ata sevgisi aile bağları aşılanmadan yetiştirilen bu yeni nesil duygudan uzak bencil, toplumsal olaylara kayıtsız kalan bir nesil oluyor.

Her ağladığında isteği yerine getirilen çocuklar, sokakta kedileri seveceğine onları kovalayan çocuklar, ağlayan bir çocuğa duyarsız kalan çocuklar, acıma hissini kazanamamış çocuklar, kendilerine yapılanların zorunluluk olduğunu düşünen çocuklar, ellerinden tabletleri alınınca ortalığı bir birine katan çocuklar, hayatı eğlence olarak gören çocuklar, atalarını sorsan hiç birini bilmeyen çocuklar, tarihi geçmişten uzak, düşünmekten yoksun yetiştirilen çocuklar, maalesef sosyal hayatımızı ve geleceğimizi kara kara düşündürüyor.

Bu nesil vatan korumasından uzak kalacak, bayrak sevgisinden, ataya sevgi ve saygıdan mahrum yetişecek ve bunlar nasıl evlenecekler, nasıl ana baba olacaklar ve bunlar nasıl bir nesil-evlat yetiştirecekler gerçekten merak ediyorum.

Çocuk sevgisi doğamızda vardır ama diğer canlılar da evlat yetiştiriyor. Kumruları gözledim, anne kumru, bu sıcakta 20 gün yumurta üzerinde oturdu ve yavru yumurtadan çıktıktan sonra  iki hafta gibi sürede yavru kanatlandı ve yuvadan uçurdu gitti.

İşte onlarda çocuk yetiştiriyor… Neslinin devamını sağlıyor.

Biz çocuğumuzun susadığında; kendi suyunu alıp içmesini, acıktığında sabretmesini, başka bir insan için üzülmesini, çamurda oynayıp kirlenmesini, yağmurda gezip ıslanmasını, kışın üşüyüp yazın terlemesini, yemeğin hazır gelmeyip yapılmasını öğretmeliyiz. Ki, toplumsal yaşama katkı sağlayan duygu yüklü neslimizin devamını sağlıklı bir şekilde idame ettirelim.

Sağlıcakla Kalın

YORUM EKLE