“Türkiye artık resmen küresel nükleer ailenin bir üyesi”

Dünya Nükleer Birliği (WNA) Genel Müdürü Dr. Sama Bilbao-y-Leon’dan Akkuyu mesajı: “Türkiye artık resmen küresel nükleer ailenin bir üyesi”

“Türkiye artık resmen küresel nükleer ailenin bir üyesi”

Dünya Nükleer Birliği (WNA) Genel Müdürü Dr. Sama Bilbao-y-Leon’dan Akkuyu mesajı:

“Türkiye artık resmen küresel nükleer ailenin bir üyesi”

Dünya Nükleer Birliği (WNA) Genel Müdürü ‘Akkuyu NGS Yakıt Teslim Töreni’ nedeniyle Rusya Devlet Enerji Şirketi Rosatom’a video-kutlama mesajı gönderdi

Dünya Nükleer Birliği (WNA) Genel Müdürü Dr. Sama Bilbao-y-Leon, Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) nükleer yakıt teslim töreni nedeniyle Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’a bir video kutlama mesajı gönderdi.

Akkuyu’nun birinci ünitesine ilk yakıtın teslimi nedeniyle duyduğu heyecanı paylaşan Bilbao-y-Leon, “Bu adım sayesinde Türkiye, artık resmen küresel nükleer ailenin bir üyesi haline geliyor. Tebrik ediyorum!” dedi.

Bu tarihi anın öneminin Türkiye sınırlarını aştığına dikkat çeken WNA) Genel Müdürü Dr. Sama Bilbao-y-Leon, “Dünya Nükleer Birliği olarak, büyüme ve refah seviyesinin arttırılması için nükleer enerjiyi tercih eden ve aramıza yeni katılan Türkiye'ye hoş geldin diyoruz. Akkuyu’nun 1’inci ünitesine ilk yakıtın teslimini kutlarken, herkes için yaşanabilir bir dünya yaratan sürdürülebilir bir nükleer gelecek için Türkiye ve Türk Nükleer Sanayisi ile çalışma taahhüdümüzü yinelemek istiyorum.” diye konuştu.

Akkuyu’nun Türkiye'nin net sıfır emisyon hedeflerine ulaşmasında ve Türkiye'deki enerji güvenliğinin güçlendirilmesinde önemli rol oynayacağının altını çizen Bilbao-y-Leon mesajında şunları kaydetti:

 “Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne ilk yakıtın tesliminin yapılmasına tanıklık etmenin heyecanını yaşıyorum. Bu adım sayesinde Türkiye, artık küresel nükleer ailenin resmen bir üyesi haline geliyor. Tebrik ediyorum! Akkuyu, Türkiye'nin net sıfır emisyon hedeflerine ulaşmasında ve Türkiye'deki enerji güvenliğinin güçlendirilmesinde önemli rol oynayacak. Tamamlandığında, Akkuyu’nun dört ünitesi yılda yaklaşık 35 milyar kilovatsaat karbonsuz elektrik üretecek, bu da Türkiye'nin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10'unun karşılanması anlamına geliyor. Ancak bu tarihi anın önemi Türkiye sınırlarını da aşıyor. Küresel nükleer topluluk, yeni nükleer güç santrallerini istenen hız ve ölçekte teslim etmeyi taahhüt ederken, bu santraller, bu ortak taahhüdün güçlü bir sembolü niteliğindeki dev santraller olma özelliği taşıyor. Şüphesiz Akkuyu’nun 1’inci Ünitesi’nin yaklaşık beş yılda tamamlanması, uluslararası iş birliğinin ve endüstri olarak nükleer reaktörleri verimli şekilde inşa edebileceğimizin adeta bir göstergesi niteliğinde. Dünya Nükleer Birliği olarak, büyüme ve refah seviyesinin arttırılması için nükleer enerjiyi tercih eden ve aramıza yeni katılan Türkiye'ye hoş geldin diyoruz. Akkuyu’nun 1’inci ünitesine ilk yakıtın teslimini kutlarken, herkes için yaşanabilir bir dünya yaratan sürdürülebilir bir nükleer gelecek için Türkiye ve Türk Nükleer Sanayisi ile çalışma taahhüdümüzü yinelemek istiyorum. Çok teşekkür ederim.”

Video mesaj linki: https://www.dropbox.com/s/50dn05guo7r3pnj/akkuyu.mp4?dl=0

Dünya Nükleer Birliği (WNA) Genel Müdürü Dr. Sama Bilbao-y-Leon’un video mesajının İngilizce deşifresi:

Celebration Message of Akkuyu NPP Fuel Delivery Ceremony from the Director General of World Nuclear Association (WNA)

Dr Sama Bilbao y Leon, Director General, World Nuclear Association:

“I’m thrilled to witness the first fuel load at Akkuyu Nuclear Power Plant. That formally brings Türkiye to the global nuclear family. Congratulations! Akkuyu will be key in helping Türkiye reach net zero emission targets and to strengthen energy security in Türkiye. When complete, the four units at Akkuyu Nuclear Power Plant will generate 35 billion kilowatt-hours of carbon-free electricity annually which is nearly 10 percent of Türkiye’s electricity demand. But the significance of this moment extends beyond Türkiye. With the global nuclear community committed to delivering new nuclear power plants at the speed and at the scale required, they are huge power plant as a powerful symbol of this shared commitment. And clearly the completion of this first unit in about five years is a distament to international collaboration and demonstrate that we as an industry can build nuclear reactors efficiently. World Nuclear Association welcomes Türkiye as a new country utilized in nuclear energy for growth and prosperity. And as we celebrate the loading of first fuel at Akkuyu Nuclear Power Plant, I want to renew our commitment to working together with Türkiye and the Turkish Nuclear Industry towards a sustainable nuclear future creating a vital world for everybody. Thank you very very much.”

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER