Domates biber patlıcan

Domates biber patlıcan

Mevsimlik sebzelerden bazılarını kış aylarında bulmak oldukça zordur. Özellikle yazın ve sonbaharda yetişen sebzeleri Ocak şubat aylarında manavlarda bulamayız. Peki manavlarda satılanları soracak olursanız, elbette onlar serada yetiştirilen ürünlerdir.

Sera da yetişen ürünlerden bazıları domates, biber patlıcan, kabak, marul, hıyar gibi ürünlerdir. Bu ürünler mevsiminde yetişen ürünlerden daha zahmetli ve masraflı olarak yetiştirildiği için pahalı olmaktadır.

Pahalı olarak yetiştirilen ürünlerde elbette pahalı satılacaktır.

Şimdi bugünlerde Aralık, Ocak ve Şubat aylarında TV kanallarında ki haberleri izliyorsanız. Bazı TV kanallarının haberlerinde domates şu kadar pahalandı, biber şöyle,  patlıcan bu kadar gibisinden izleyicileri etkileyen haberleri seyrediyoruz.

Birde bu ürünlerin enflasyon değerlerini karşılaştırırlar.

Yazımın başında söyledim zaten sera ürünleri pahalı olur diye… Sebze fiyatları çok arttı diye haber veren TV kanalları bilmiyor mu bunu? Elbette biliyorlar ama ne hikmetse seyirciyi etkilemek ve rayting uğruna o bir cümleyi haberlerine eklemiyorlar.

-Sera ürünleri masraflı ve zahmetli olduğu için pahalı oluyor- diye, ekleseler olmaz mı? Onlara göre olmuyor demek ki.

Bu haberlerden etkilenen vatandaşlarında konuşmaları haklı olarak hayat pahalılığı şeklinde oluyor.

Halbuki Türkün töresinde Yörüklerin yaşamında konserveler pastırmalar, turşular, reçeller yapılırdı. Neden? Yazın ucuz ve bol olan sebze ve meyveler toplanır kimi kurutulur, kimi konserve olur,kimi salça olur, kimi turşu kimi de pastırma… Böylece kış aylarını hem ucuz hem rahat bir şekilde gıdalarını alarak geçirmelerini sağlarlardı.

Evet, yazın ucuz olan sebze ve meyveler ile kışa hazırlığımız yapıp, pahalı sera ürünlerinden kurtulmalıyız. Böylece bazı TV kanallarının sebze fiyat artışlarını; haber yayın politikalarına göre değil, gerçekleri anlatarak halkı aydınlatırlar.

En ucuz domates biber patlıcanı ve diğer yaz ürünlerini yemek için yazdan kolları sıvamalı, kışın rahat etmeliyiz.

Sağlıklı ve mutlu kalın!

YORUM EKLE