Yaylada Yörük Filmi Seyretmek

Yaylada Yörük Filmi Seyretmek

2012 yılından bu yana 9 yıl geçmiş. Erdemli ilçesinin Çamlı köyünün mezrasında, kara çadırlar kurarak, Yörük obası oluşturup, Yörük-Türkmen geleneğini anlattığımız ‘Yörük Düğünü Belgesel Filmimiz’in üzerinden 9 yıl geçmiş. Ve ilk kez Yüzlerce Mersinli Darısıkesi Örnek Köy’ün de açık havada birlikte seyretme imkânı buldu. Aslında ilkini filmi çektiğimiz ve oyunculuğunu yapan Çamlı Köyü sakinleri ile birlikte galasında açık havada izlemiştik. O gün Erdemli Kaymakamımızda katılmış, filmi takdir etmişti.

İnciay Yapım’ın Mersin’e kazandırdığı bu kültürel yapıt, 9 yıl önce film bittiğinde dvd olarak çoğalttığımızda Mersin’in etkili yetkili STK’larına ve Belediye makamlarına takdim ettiğim halde (Ve halen ziyaretlerde dvd sini verdiğim halde) açık ya da kapalı mekânlarda halkımıza izlettirilmesini yapmadılar. Maalesef Mersin’den bir firmanın çektiği filmi, ne yazık ki film olarak kabul etmiyorlar.

İnciay Yapım, eğlence olsun diye film çekmiyor. inciay Yapım Yotube kanalımızda ‘Yörük Düğünü Belgesel Filmi’miz, şu anda (31 Temmuz 2022 Saat 12.20) Bir milyon iki yüz yetmiş üç bin beş yüz seksen dört (1.273.584.) sayısına ulaştı. Mersin’in gururu oldu.

Artık lütfen rica ediyorum Mersinli Belediye Başkanları ve STK temsilcileri Yörük Düğünü Belgesel Filminize sahip çıkın! Açık havada ya da Kapalı mekânlarda Mersinlilere izlettirin!

TEŞEKKÜR

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı, Yörük- Türkmen Duayeni 83 yaşındaki Mehmet Doğan ile irtibata geçerek, ‘Yörük Düğünü Belgesel Filmi’mize ulaştılar. 30 Temmuz Cumartesi akşamı Darısekisi Örnek Köy’ünde açık havada yüzlerce Mersinliye izlettirdiler. Halkımız filmi çok beğendi ayakta alkışladı. Aracımıza binene kadar şahsıma teşekkür ettiler. Bizde Mersin Büyükşehir belediyemize teşekkür ediyoruz ve inşallah örnek köyde seyrettiğimiz filmimiz örnek olur diğer belediyeler ve STK’ların ilgisini çeker.

Mersinlilerin, Mersin’e ve Mersinlilere sahip çıkması umuduyla sağlıcakla kalın!

YORUM EKLE