ÜRETEN TOPLUM GÜÇLÜ DEVLET

ÜRETEN TOPLUM GÜÇLÜ DEVLET

            Yaşanan pandemi süreci, kendi öz kaynağımızla yapılacak üretimin ne kadar önem arz ettiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

            Kısıtlamalar, iş yeri kapanmaları ve diğer yaşananlar beraberinde çalışma sisteminde de değişikliklere neden olmuştur.

            Bu süreçler yeni üretim ve pazarlama fikirlerinin de oluşmasını sağlamıştır. E-satış, e-ticaret,kurye hizmetleri ve daha bir çok yeni sektör oluşmuş ya da mevcut olanlar daha da popüler olmuştur.. Evlerde, maske üretimi, kuruluk, konserve, reçel gibi üretimler daha da ön plana çıkmıştır.

Elbette üretim tek başına yeterli değil bunun bir adım sonrası doğru pazarlama ve doğru fiyatla arz edilmesi

Bu bireysel olabileceği gibi, kamu kurum kuruluşları, kooperatifler, üretici birlikleri ve STK ile daha koordineli ve sistemli olarak yapılması da mümkündür. Üreten Toplum, güçlü ve zengin olur refah seviyesi yükselir. Toplum üretip güçlendikçe devlette güçlü olacaktır. Güç sadece askeri değerlendirilemez. Ekonomi, bilim, teknoloji ve üretim. Tüm bunlara sahip olmak gerekir.

Evlerde tüketim malzemeleri ile başlayacak üretim hamlesi, oluşturulacak sistemle ilk adım teknolojik ara ürünlerin de üretileceği bir üretim sistemi kurulabilir.

Üretim, talebe göre planlanmalı. Bunun için de öncelikle bölgesel ve ulusal bazda tüketimler belirlenerek öncelik ilgili bölgeden karşılanıp, daha sonra ulusal ve uluslararası talebe yönelmelidir.

Teknolojinin sağlamış olduğu kolaylıklarla “Yörük bazlaması Fransız mutfağına” taşınmalıdır. Mersin, ülkemizin her bölgesinden yaşayan insanların bulunduğu bir kent olduğu için üretim çeşitliliği yönünden çok zengin bir potansiyele sahiptir.

ÜRETEN TOPLUM GÜÇLÜ DEVLET

Sağlıklı günler dileğiyle.

[email protected]

YORUM EKLE