Şiddet

Şiddet

Şiddet kelimesinden oldum olası nefret etmişimdir. Şiddet ile anılmaktan Cenab-ı Allah bizleri korusun.   Çünkü, bu şiddet, Allah korusun! Şiddetlendiği zaman katliama dönüşür.

Tıpkı Ermenilerin Karabağ’da yaptıkları şiddet gibi… Ermeniler Karabağ’ı yaklaşık yirmi yıl önce işgal ettiklerinde evlerinde yaşayan Azeri vatandaşlarını hunharca, canavarca şiddete maruz bırakarak katletmiştir. Tabi ki şiddeti yaşatanlara insan diyemeyiz.

Tıpkı, Karabağ konusunda kendince güç gösterisinde bulunan Fransa devleti, meclisinden aslı astarı olmayan, mantık dışı, sözde Dağlık Karabağ cumhuriyetini tanıyan karar almış.  Bu karar ile güya Azerbaycan devletine, Türkiye’ye gözdağı veriyor, Azerilere baskı uyguluyor. Bu davranışta şiddetin bir çeşididir. ‘Ben güçlüyüm, benim dediğim olacak’ mantığı şiddeti çağrıştırmaktadır. Bu şiddet Allah korusun şiddetlenirse dünya ülkelerini tehdit eder. Devletleri temsil eden insanlar, şiddet çağrıştıran bu tür kararları meclislerine getirmemeli.

Tıpkı, boşanmak isteyen bir kadını, “Benden boşanamazsın” mantığı ile erkeklik gösteren insan denilen bu tür erkeklerin kadına uyguladığı şiddet gibi… Bu şiddet şiddetlenirse kadın cinayetlerine varana kadar katliamlar olabilmektedir. Her ne olursa olsun, bir erkeğin bir kadına şiddet uygulaması kabul edilemez. Bunu yapanlara da insan diyemeyiz.

İnsana insan demeliyiz. Bunun için, güzel ahlak önemlidir. Şiddeti tedavi edecek olan şey ise güzel ahlaktır. Önce insan diyeceksin, insanı Allah’ın yarattığı bir kul diye seveceksin. İnsana yaklaşırken saygı kurallarını uygulayacaksın. Yalan söylemeyeceksin. Onu incitecek söz ve hakarette bulunmayacaksın. Onun hak ve hukukunu göz ardı etmeyeceksin. Ve gücün yettiğince iyilik yapacaksın. Mağdur ise yardım edeceksin. Bunların hepsini karşılıksız yapmak ahlaklı insan olmak için ilk adımdır.

Tabi ki ahlaklı olmak, ahlaki değerler ile yaşamak birçok insana zor gelebilir. Zor gelmemesi için bir tek kelimeyi lugatınızdan çıkarmanız yeterlidir. O kelime “Çıkar. Yani menfaat” dır. İyiliği hiç bir çıkar gözetmeden karşılıksız yapacaksınız ve insanı Allah yarattığı için seveceksiniz. Böyle davranmakla yaşantımızdan “şiddeti” çıkartmamız kolaylaşır.

İyi ahlaklı insan yetiştirmek ilköğretimde eğitim ile başlamalı, ondan öncesinde ise ana ve babadan başlayan çocuğa şefkatli yaklaşılmalı ve sevgi ile büyütülmesi çok önemli.

İnsanda şiddet yerine, sevgi ve saygı öne çıkmalı!

Sağlıcakla kalın, sevgi ile kalın.

 

YORUM EKLE