AKDENİZ BELEDİYESİ ÜCRETSİZ SAĞLIK TARAMASIYLA KADINLARA ULAŞIYOR

Risk taşıdığı tespit edilen kadınların tedavi sürecine de destek olunuyor

AKDENİZ BELEDİYESİ ÜCRETSİZ SAĞLIK TARAMASIYLA KADINLARA ULAŞIYOR

Risk taşıdığı tespit edilen kadınların tedavi sürecine de destek olunuyor

AKDENİZ BELEDİYESİ ÜCRETSİZ SAĞLIK TARAMASIYLA KADINLARA ULAŞIYOR

Akdeniz Belediyesi, geçen yıl içinde başlattığı örnek proje kapsamında yüzlerce kadına ulaşarak, ücretsiz ‘Mamografi, Smear Testi, Kolon Kanseri Taraması ve Kan Tahlillerinin’ yapılmasını sağladı. Geçen yıl ulaşılan kadınların sayısı 500’ü bulurken, bu yıl bitmeden sayının en az bine ulaşması hedefleniyor.

Kadınlara pozitif ayrımcılık yapan Akdeniz Belediyesi’nin, Mersin İl ve Akdeniz İlçe Sağlık Müdürlükleri arasında 2022 yılında imzaladığı protokol sayesinde; kadınlara mamografi, smear testi, kolon kanseri taraması ve kan tahlilleri ücretsiz yapılıyor. Sağlık merkezlerinde uzmanlarca yapılan tarama ve testler sonucu risk taşıdığı tespit edilen kadınların tedavi sürecine de destek olunuyor.

Yıl bitmeden, ulaşılan kadınların sayısı bini bulacak

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün sunduğu hizmet sayesinde meme kanseri olduğunu tesadüfen öğrenen ve erken tanıyla hastalığın ilerlemesi engellenen bazı kadınlar, gördükleri tedavi sayesinde kısa sürede iyileşmeye başladı. Nitekim geçen yıl 500’den fazla kadın tarama ve testlere katılırken, bu yıl bitmeden en az 500 kadına daha ulaşılması ve sayının bini (1000) bulması hedefleniyor.

Risk tespit edilen kadınların tedavi sürecine de destek olunuyor

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nce koordine edilen ve kadın sağlığı açısından büyük önem taşıyan hizmetle, Kültür ve Sanat Evleri’nde kurs gören kadınlar ile Akdeniz Kaymakamlığı Aile Destek Merkezlerinde kurs alan kadınlar ile eğitmenler, belediyeye ait servis araçları yardımıyla kan tahlilleri için Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ve sağlık kuruluşlarına götürülüyor.

Sağlık merkezlerinde yapılan test ve taramalar sonucunda da risk grubunda olduğu tespit edilip tedavi sürecine başlayan kadınların takibi de yine Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ekiplerince sürdürülüyor. Kadınların, Onkobüs Servis Hizmeti ile hastanelere ulaşımı ücretsiz sağlanıyor. Sağlık açısından büyük önem taşıyan hizmet kapsamında son olarak onlarca kadın daha servis araçları ile mamografi, smear testi, kolon kanseri taraması ve kan tahlili için sağlık merkezine götürüldü.

Ücretsiz hizmet sayesinde binlerce kadına ulaşılıyor

Akdeniz Belediyesi’nin geçen yıl içinde başlattığı proje kapsamında; uzman doktorlar ve belediye görevlileri binlerce kadına ulaşarak meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve kolon kanseri konularında bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları da yapıyor. Panel, konferans veya yüz yüze görüşmeler sonucu test, tarama veya tahlil yaptırmak isteyen kadınların önce kayıtları alınarak, ardından ilgili sağlık merkezlerine ulaşımları sağlanıyor.

“Bazen gelmeye üşeniyor, ihmalkâr davranabiliyoruz”

Sunulan hizmetten faydalanan kadınlardan biri olan Emine Zencir; “Akdeniz Belediye Başkanımız Mustafa Gültak’a, biz kadınlara sunduğu hizmetlerden dolayı çok teşekkür ediyoruz. İyi ki varlar… Kadınlar adına çok önemli bir hizmet. Ben, en son 5 yıl önce test yaptırmıştım. Şimdi de Başkanımız sayesinde geliyoruz. Bazen üşeniyoruz veya bir şey çıkıyor, İhmalkâr davranıyoruz. Bugün ise denk geldi ve çok güzel oldu” dedi.

“Teste ilk defa geliyorum”

Turgut Reis Mahallesi Kültür Sanat Evi kursiyerleri olduğunu ifade eden Fadile Demirsoy ise; “Biz kadınlara sağladığı bu önemli hizmet için Başkanımız Mustafa Gültak’a çok teşekkür ediyoruz. Ben, bu testleri ve taramayı ilk defa yaptırıyorum. Sağlığımızı korumak ve sürdürmek için çok değerli bir hizmet. Belediyemizin sağladığı imkânlarla testlere ve taramalara gelmeye devam edeceğim” diye konuştu.

 

İstikbalmersin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER