MEYVE VEREN AĞAÇ VE MEYVESİ

MEYVE VEREN AĞAÇ VE MEYVESİ

            “Meyve veren ağaç taşlanır “ diye bir atasözümüz var. Çok çeşitli manalara gelse de ağırlıklı olarak “ üreten kişilerin, haksız şekilde eleştirilmesi” olarak değerlendirilmektedir.

            Ağaç nihayetinde topraktan beslenir, daha sonra mevsimine göre de meyvesini verir. Bu meyveler de tüketilir. Ağacın meyve vermesi bir çok ağacın doğası gereğidir. Bu konunun uzmanı olmamakla birlikte her ağaç da kendi özelliğine göre doğaya bir ürün sunuyordur kanaatindeyim.

            Doğa Kanunu ile birlikte değerlendirdiğimiz de “ağacın meyve vermesi, doğa kanunudur” diyebiliriz.

            Biz konuyu Atasözümüz çerçevesinde inceleyecek olursak;

            İnsanların bir şeyleri kendi güç ve imkanları (çapı) ölçüsünde üretmesi ve bunu topluma (doğaya) sunması gayet doğaldır. Bu noktaya kadar bir sorun olduğu kanaatinde değilim.

            Meyve veren ağaca muhtemelen “ O ağaca yetişemeyenlerin” meyveye ulaşmak için uyguladıkları bir metoddur.

            Konuyu özetle üreten insan ve doğa ile ilişkilendirdiğimizde; ağaç üzerinde bulunduğu topraktan aldığı gıdalarla, suyla ve diğer etmenlerle yaşamına devam eder. Bulunduğu toprağın özelliği, iklim ve diğer şartlar meyvenin özelliğini (genel olarak kalite diyebiliriz) belirler. Meyve ne kadar güzel olursa albenisi o kadar fazla olacaktır.

            Ağaçlar ne kadar güzel olursa meyve de o kadar güzel olacaktır. Ağaçların güzel olmasın da toprağın önemi yadsınamaz.

            Güzel meyve veren ağaçlar taşlandığı zaman belki dalları kırılır ama o güzel MEYVELER üretmeye devam eder. İnsanoğlu olarak “güzel meyveler” ürettiğimiz de o meyveye ulaşmak adına taşlanacağımızı unutmamalıyız. Ancak bu güzel meyveler (eserler/işler) üretmememize engel olmamalıdır.

            Sağlıklı günler dileğiyle

[email protected].

YORUM EKLE