MERSİN VE TEKSTİL: TEKSTİLKENT

MERSİN VE TEKSTİL: TEKSTİLKENT

            1850 yıllarda verimli toprakların “pamuk” ile buluşmasıyla yeni bir süreç başlayan ve kalkınma için bir dönüm noktası olan Çukurova, bölgenin de liman ihtiyacını karşılamak amacıyla Mersin İskelesinin gelişmesi. Bir balıkçı köyünün metropole doğru hızlı gelişimini özetle böyle anlatabileceğimiz bir süreçtir binlerce yıllık tarihe sahip Çukurova ve Mersin’in gelişimi.

            Yaptığım incelemelerde ekonomik ve tarihsel değişimleri birlikte değerlendirdiğimde Mersin’in gelişiminde; Mersin Limanı ve Mersin Serbest Bölgenin faaliyete geçmeleri çok önemli dönüm noktalarıdır. Sanayi tesislerinin kurulması ile birlikte göçlerde yaşanmıştır.

            Çırçır, dokuma ve iplik fabrikalarının kapanması/taşınması süreci biraz dokuma sektörünü etkilemiş ancak Serbest Bölgede tekstil üretim tesisleri ile yeni bir ivme kazanmıştır.

            Mersin’de; son yıllarda yüzlerce tekstil işletme/atölyenin faaliyet gösterdiği ve bu işyerlerinden de binlerce kişinin çalıştığı ifade edilmektedir. Kent içinde dağınık bir şekilde yer alan bu işletmeler belirli bir alan ve sistem içinde olmalıdır.

MERSİN TEKSTİLKENT:

  • Tarıma elverişli olmayan araziler kullanılabileceği gibi kentsel dönüşüm alanı içerisinde de olabilir.
  • Ana ulaşım yolları (Bölgesel havaalanı, liman, demiryolu ve otoyol bağlantılı),
  • Her türlü sosyal donatıya sahip olmalı (kreş, kurs merkezi, otel vb.),
  • Akademi ve eğitim merkezi,
  • Atık, geri kazanım, geri dönüşüm gibi çevresel tesislere sahip olmalı,
  • Kendi elektriğini üreten, atık suyu gri suyuna dönüştüren, yağmur suyu kazanımları,
  • Defile , toplantı salonları ve gösteri merkezleri,

Evet bu benzeri tesis ve donatılar daha da çoğaltılabilir. İlgili taraflarca oluşturulacak doğru iletişimlerle bunlar sağlanabilir.

            Burada amaç” bir ve beraber” olarak çok daha güçlü bir şekilde üretimi sağlamaktır. Bu üretim sağlanırken de çalışanların ; ulaşım, eğitim, konaklama gibi ihtiyaçlarının da üst seviye de sağlamak olacaktır.

            Tarım, ticaret ve turizmle birlikte bir çok alan ve sektör de öncü ve önder konumda olan Mersin, Tekstilkent Projesiyle de öncü olacaktır.

            Sağlıklı günler dileğiyle.

            info@alikaplan.net 

YORUM EKLE
YORUMLAR
HALİLKOÇ
HALİLKOÇ - 3 hafta Önce

Hayırlısı olsun herkes için inşAllah en kısa sürede güzel adımlar atılması dileğiyle mesinimize hayırlı olsun