MERSİN 2023 VİZYONU 100. YILDA 100 PROJE

MERSİN 2023 VİZYONU 

100. YILDA 100 PROJE

 

 

 

            Bu yazım; “Mersin 2023 Vizyonu” konulu çalışmamın Ön Sözünden uyarlanmıştır.

            Neden 2023 ?

2023, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı. Ülkemiz için önemli bir tarih. 100. Yıl Bizlerin Cumhuriyetimizin 100, yılında hangi seviyede olduğunu anlamamız açısında ve gelişmişliğimizi değerlendirme açısından önemli.

1800 yılların başında küçük bir balıkçı köyü olarak bilinen Mersin’in 200.yılında hangi konumda olduğunu anlamak açısından da önemli tarih.

2023 yılında yani Cumhuriyetin 100.yılında belirlemiş olduğu hedeflere ulaşılabilirlik açısından değerlendirme ile birlikte bu hedeflerin ne ölçüde gerçekleştiği ile gerçekleşemediğinin belirlenmesini içermektedir.

Cumhuriyetimizin 100.yılında “100.Yılda 100 Proje” . Sloganı ile 2023 yılında bitirilerek faaliyete geçmesi istenen 100 proje ile ilgili olarak önerilerinde yer alacağı bu çalışmada asıl ulaşılmak istenen noktalardan biri de Mersin’in hak ettiği noktalarda yer almasını sağlamaktır. Bazı hususlara eleştirel yaklaşımın temel amacı; Mersin’in sahip olduğu potansiyel ile daha iyi yerlerde olmasının istenmesidir.

            Kardeşlik Şehri Mersin.

Neden Kardeşlik Şehri?

            Mersin Şehir Mezarlığı (Akbelen Mahallesinde bulunan), dünya da ender rastlanabilecek bir özelliğe sahip. Şöyle ki; Şehir mezarlığına güney ana kapısından giriş yaptığımızda; sağ da tarafta Müslüman, sol tarafta ise Yahudi ve Hıristiyan vatandaşlarımıza ait mezarların olduğu görülmektedir. Bu kent; barındırdıkları ile bir barış ve kardeşlik şehri. Kentin temel dinamiklerinin kesinlikle “Bu kardeşlik ve birliktelik” üzerine kurulmalı.

            “Mersin 2023”, kendi adıma beğendiğim ama çok daha fazla katkıya ihtiyacı olan önemli bir çalışma ve kısa bir zaman içerisinde sizlerle paylaşmak istiyorum.

            Sağlıklı günler dileğiyle.

            info@alikaplan.net.

 

 

YORUM EKLE

banner2

banner10