KIRSAL KALKINMA-5 DOĞA TURİZMİ

            Sonbahardan, kışa geçmeye başlamamızla birlikte havalarda iyiden iyiye soğumaya başladı. Bir yandan da salgın süreci, kalabalıktan daha da uzaklaşma zorunluluğu da eklenince hafta sonu Arslanköy’ün yolunu tuttuk.

            Biraz daha temiz hava ve haftanın da yorgunluğunu atmak için ormana doğru yürüyüşe gittik.  Arslanköy’ün, Durnaz dağı Mezitli tarafına gittik ve “İşaret Tepe “mevkiine çıktık. Rakım yaklaşık 2.000 metre. Katran ağaçları ve muhteşem bir manzara.

            Birkaç yurt dışı gezim oldu ve orada ülkelerin doğa, tarih ve sanatı turizmde nasıl kendi lehlerine kullandığına şahit oldum.

            İşaret Tepe’den Arslanköy ve Yavca ile civar mahalleler/köyler tabiri caizse ayaklarınızın altında.

            Yöresel olarak “Koyak” diye tabir edilen ağaçların arasında biraz daha çukurda kalan biraz düzlükleri görünce aklımıza;

  • Buralar çok güzel kamp alanları olacağı fikri geldi.

Salgın süreci ile birlikte (inşallah kısa bir süre zarfında (kurallara daha da sıkı sıkıya uyarak) üstesinden geleceğimiz bu süreçte gördük ki “doğaya, doğala “ özlem daha da arttı.

            Kurumlarım koordineli olarak yapacağı çalışmalarla; Anamur’dan, Çamlıyayla’ya tüm ilçelerde 3-5 gün konaklama imkânı olan (çadır ya da basit binalar) şeklinde turlar düzenlenebilir. Anamur’dan çıkıp Çamlıyayla’ya kadar uzanan bir güzergâh. Bu, ilçeler bazında ayrı ayrı da uygulanabilir.

            Buralarda yaşanacak hareketlilik hem bölgemizin tanınmasını sağlayacak bununla birlikte yörede yaşayan, üretim yapan vatandaşlarımızın ürettikleri ürünleri daha iyi fiyatlarla satarak gelir seviyesinin yükselerek refahın artması da sağlanacaktır.

            Kırsal kalkınma ile ilgili önceki 4 yazımda da ifade etmeye çalıştığım gibi “Kooperatifleşme” kesinlikle olmalıdır,

            Hızlı bir şekilde “Kırsal Kesim” dediğimiz alanların gelirini arttırıp refah seviyesini yükseltecek bir çalışmanın yapılması zorunludur.

            Neden mi? Gayet basit “köylerin/mahallelerin” yerleşik nüfus ortalaması bize geleceği anlatıyor.

            Bu mahallelere/köylere gidip görüştüğümde, sohbet ettiğimde duydukları, gözlemlerim bunlar.

            Bir de şu isteniyor ”İşaret Tepe”’ye büyük bir TÜRK BAYRAĞI,

            Sağlıklı Günler Dileğiyle.

 

 

info@alikaplan.net

 

 

YORUM EKLE

banner2

banner10