KENT, KENTLİLİK VE HAREKETLİLİK

Kentlerde insanlar gibidir. Yaşar, hayat verir ve hayat sunar.

Kentlerin de gece ve gündüz gibi yaşam süreleri vardır. İnsanlar gibi gece sessizliğe dalar. Uyumasa da günün yorgunluğunu atar.

Bununla birlikte insanlar daha da ileri gitmek adına daha çok çalışıp, daha kaliteli dinlenme ve yaşamaya da ihtiyaç duyarlar.

Kentlerde insanlar gibi bir yaşam sürerler. Doğru gelişememe stratejisi, doğal olaylar, savaşlar gibi çeşitli sebeplerle bir dönem sonra kentler hayatlarına devam edememekte ve tarih sahnesinde yerini alabilmektedir.

Yaşadığımız, sevdiğimiz hatta benim gibi birçok insanın aşk dercesinde sevdiği Mersinimiz doğal güzelliği gibi yaşayan insanları ve canlıları ile de muhteşem bir özelliğe sahip.

Ancak kent gelişmek ve yaşayanların daha da mutu olması için daha da çok çalışmaya ihtiyacı var.

Bu da elbette kentle olacak bir şey değil kentte yaşayan ve yönetenlerle birlikte olmalı.

Nasıl mı? Birinci olarak, merkez de nüfus yoğunluğunun olduğu yerlerde akşam da devam edebilecek etkinlikler bunların etrafına evlerde/tarlalarda üretilen ürünlerin organize edilmiş bir şekilde satışa sunulduğu stantlarla kentin hayatı devam eder. Mevsimine göre satılacak ürünler hem üreticilerin kazanmalarını hem de tüketicilerin daha uygun fiyatlarla daha taze ürünler almasını sağlayacaktır. Evlerde üretilen el emeği ürünlerde buralarda satılacak.

İkinci olarak da kırsal olarak nitelendirilen mahalleler (eski belde ve köyler) benzer stantlarda bu ürünler satılabilir.

Bunların satışa sunulacağı zaman karnaval/festival ve eğlencelerin de düzenlenmesi hem kültürel hareketliliği sağlayacak hem de daha fazla kişinin oralara gelmesini sağlayacaktır.

Tüm bu etkinliklerin, yetkili kamu kurum ve kuruluşları ile kooperatif ve derneklerle birlikte bir uyum içerisinde yapılması başarıyı ve gelişmeyi sağlayacaktır.

Bu nedenle üretim ağırlıklı dernekler ve kooperatiflerin çoğalması ve desteklenmesi önemlidir. Dernekler ve kooperatifler kendileri de ayakları üstünde rahatlıkla durabilecek bilgi, özgüven ve kararlılığa sahipler ancak birlik her zaman güç katar.

Sağlıklı günler dileğiyle.

info@hotmail.com

 

 

YORUM EKLE

banner2

banner10