İktidar

İktidar

Karamanoğlu Beyliği Çukurova’yı da içine alan geniş bir alanda hüküm sürmüş, Osmanlı İmparatorluğu’nun hükmüne son verdiği 1474 yılına kadar da beyliği devam etmiştir.

Yörük kültürünü yaşatan ve Türkçe Fermanını yayınlayan Karamanoğlu Mehmet Bey’e ne kadar çok alkış tutuyorsam; Karamanoğlu beyliğine son veren, insanlarını değişik bölgelere göç etmeye zorlayan Fatih Sultan Mehmet’e de, “İstanbul’un Fatihi” diye alkış tutuyorum.

İktidar mücadelesinde Karamanoğlu Beyliği, Osmanlı Beyliği’nin başkenti Bursa’yı da alarak sınırlarını genişlettiği günlerde başarılı olsalardı, belki Osmanlı Beyliği İmparatorluk olmayacaktı. Selçuklu İmparatorluğu’nun devamında hangi beylik güçlü ise o iktidar oldu ve nitekim sınırlarını Türkmen beyliklerine değil de; Bizans yönüne genişleten Osmanlı Beyliği, gücüne güç kattıkça Karamanoğlu beyliği de tam aksine zayıflamış ve sonunda Fatih Sultan Mehmet Han döneminde, beyliği sona ermiştir.

Bu tarihi süreci anlatmamın sebebi iktidar ve muhalefet ilişkisindendir. Günümüzde bakıyoruz Cumhur İttifakı üyesi parti iktidarı, yüzde elli artı bir ile iktidar oluyor. Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türk Milletinden güç alıyor. Halkından güç alarak dünya beşten büyüktür diyerek emperyalist ülkelerle mücadele ediyor. Türk Devletleri Teşkilatı kurarak Avrupa Birliği ülkelerine Türkiye’nin gücünü gösteriyor. Terörü ve PKK/YPG’yi destekleyen ülkelerle mücadelesini sürdürüyor. Emperyalist ülkelerin masum ve mazlum halkları sömürmesini engellemeyi hedef seçiyor. Ve muhtaç halklara yardımlarını arttırıyor.

Bakıyoruz irili ufaklı bazı muhalefet temsilcileri iktidarın yaptığı her işte feryadı basıyor. Hükümeti acımasızca eleştiriyorlar. Her seçimde yenilince de moralleri bozuluyor ve daha da hırslanarak çareyi yurt dışındaki ülkelerden yardım isteyerek bulma gayretine giriyorlar. 

Biliyor musunuz, Karamanoğlu Beyliği’ni idare eden beylerde Timur’dan yardım almışlar, Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan’dan yardım isteyerek güç toplama gayretine girmişler ama neticeye bakın ki çok dayanamayıp güçlü İktidar olan Osmanlı İmparatorluğu ve çağ açıp kapatan Fatih sultan Mehmet Han’a 1474 yılında teslim olmuşlardır…

***

Ben Çukurova’da doğmuşum. Yörükler diyarı Erdemli’nin Çiftepınar köyünde dünyaya gelmişim.   Belki benim dedelerimde Karamanoğlu beyliği sınırlarında doğmuştur.

Belki de benim dedelerimde İstanbul’u Fetheden Fatih sultan Mehmet Han’ı 1453 yılında alkışlamışlardır.

Belki de Fatih sultan Mehmet Han’ın Karamanoğlu beyliğini yok edeceklerini bile bile alkışlamışlardır.

Belki de Türklerin Anadolu’da kökleşmesi için başarılı olan Osmanlıları alkışlamayı doğru bulmuşlardır.

Neticede başarılı olan iktidarı alkışlamak gerekir. Çünkü gücüne güç katmak gerekir ki, emperyalist ülkelerin sömürge alanına girmeyelim. İktidar için emperyalist ülkelerden yardım isteyenlere fırsat vermeyelim.

Ne derdik: “Milli Devlet Güçlü İktidar.” Milli ve güçlü İktidarın neler başardığını son yıllarda gördük ve devamını da göreceğiz inşallah.

Sağlıcakla Kalın!

YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail Şimşek
İsmail Şimşek - 1 yıl Önce

Kaleminize sağlık üstadım! Aydınlatıcı ve anlayana düşündürücü bir yazı olmuş.