Hüseyin Gümüş Parkı

Hüseyin Gümüş Parkı

Gazetemizin kurulduğu ilk yıllardı. 1998-1999 yılları olabilir. Silifke-Yeşilovacık/Hırmanlı Ülkü Ocağı’nın açılışı vardı. Haber için gazetemiz adına bende oradaydım.

Rahmetli Hüseyin Gümüş ile ilk kez orada tanıştım.

Gazetemizi eline alıp inceledi. Hoşuna gitti. Kendini anlattı, MHP’de görevleri olduğunu ve şiir-öykü-makale yazmayı sevdiğini söyledi. Bir müddet sohbet ettik. Ayrılma vaktine yakın, “Bende gazetenizde köşe yazısı yazmak isterim.” Dedi.  Olur dedim. Yalnız dedi, ne diyecek diye merak etmeye başladım. “Benim yazılarımı siz gazetenizde yayınlayamazsınız” deyince şaşırdım. Neden diye sordum, o da, “ Yazılarım dokunaklıdır. Birileri rahatsız olur. Gazeteyi sıkıştırırlar…”sözünü der demez,  bende, bizim bir çekineceğim bir durum yok. Yazılardan siz sorumlu olursunuz, zaten öyledir. Yazılarınız tırpanlanmaz.” Dedim. Rahmetli Hüseyin Gümüş, “Yazılarıma hiçbir gazeteci dayanamadı da, hepsini bırakmak zorunda kaldım” deyince bende iddiaya girdim. Siz yazılarınızı gönderin göreceksiniz ne kadar dayandığını diye, böyle bir sohbetimiz olmuştu. Ve rahmetli oluncaya kadar yazıları, İstikbal Gazetemizde “Köylü Ozan-Hüseyin Gümüş” adıyla yayınlandı.

Neden hatırladın şimdi rahmetliyi diyeceksiniz. Evet bir yerel yazarın bir edebiyat dostunun rahmetli olduktan sonra ilk kez adı bir parka verildiği için. Anamur Belediyesi ‘Hüseyin Gümüş Parkı’nı yaptı ve açılışını Belediye Başkanı Hidayet Kılınç ve protokol üyelerinin katılımı ile yaptı.

Öncelikle bir yazar olarak sonra Mersin Yazarlar Derneği Başkanı olarak Sayın Hidayet Kılınç’ı tebrik ediyorum. Yerel yazarın adı parka verilerek, hem örnek teşkil etti hem de edebiyata verilen değer gündeme geldi.

Kitap basım ve dağıtımında ekonomik girdilerin ayyuka çıktığı edebiyat dünyasında; bir nebzede olsa merhum yazarımız Hüseyin Gümüş adının böyle anlamlı bir park ile anılması, gerçekten beni çok memnun etti. Darısı diğer belediye başkanlarına diyorum.

YORUM EKLE