HATAY’DAN

HATAY’DAN

            6 Şubat 2023 de Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli olan ve 11 İli etkileyen deprem hepimizin yüreklerini yaktı.

            Cumhuriyetimizin 100.yılına girmek bizi ayrıca mutlu ederken, ülkemizin doğal afet gerçeklerinden olan deprem maalesef kendini bize bir kez daha hatırlattı.

6 Şubat 2023 artarda yaşadığımız 2 büyük deprem sonrası Ermenek Belediye Başkanımızın talimatları ile Ermenek Belediyesi’nin Acil Kurtarma 6 kişilik belediye personeli ve 1 gönüllü ile Karaman AFAD’ın görev yaptığı Belen’e yönlendirildik. 4 gün Belen, 2 gün İskenderun ve 2. günde Antakya görev sonrası 8. günü Ermenek’e döndük.

Daha önce bir çok kez eğitim ve gezi amaçlı gittiğim bu güzel ilimizin bazı yerleri kelimenin tam anlamıyla harabeye dönmüştü.

Deprem Bilimci, jeoloji mühendisi gibi bilgim ve unvanım yok. Ancak 1990-2005 yılları arasında; Sivil Savunma Memuru, Sivil Savunma Arama-Kurtarma Şefi ce Sivil Savunma Uzmanı binlerce kişiye eğitim veren 12 Kasım 1999 Düzce Depremin ’de de bölgede 76 gün görev yapmış olmamın verdiği tecrübe ve yaşanmışlıklarla sizlerle bazı gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

Çaresizlik, yokluk, bazen umutsuzluk ve o kadar büyük bir afet ki size yardım edecek komşunuz, köyünüz, belediyeniz hatta komşu illerde zarar görmüş. Bu kadar büyük yıkım “Asrın Felaketi ” olarak değerlendiriliyor maalesef öyle.

Bütün bu olumsuzluklara kaybettiğimiz canlara, hayallere, yaşanmışlıklara, göçüp giden anılara baktığımızda acımız daha da katlanıyor.

Devlet ve milletin el ele verip bu acıyı ilk andan itibaren müdahale ve yardım gayreti bizim topluma has bir özellik olsa gerek. Evet; gerçekten devlet ve millet el ele verdik, vermeye de devam edeceğiz.

Araç plakalarına bakıyorsunuz; Türkiye’nin en uzak illerinden, hatta köylerinde bile yardım gelmişti. Bu dönemde Ermenekli kadınlar evlerinde 150 bin mayalı (yöreye mahsus ekmek) yaptılar ve araçlarla deprem bölgesine  gönderebiliyor.

Eksikliklerimiz var mı? Var Elbette. Kendimce hazırladığım raporu ilgili yerlere sunacağım.

Acılarımızı unutmamız mümkün değil, önemli olan tekrar aynı acıları yaşamamak.

Geçmiş olsun TÜRKİYEM.

[email protected]

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Berat
Mehmet Berat - 1 yıl Önce

Allah siz ve sizin gibi değerli dostlarımızdan razı iyiki varsınız Allah'ım bir daha böyle afetleri kimseye yaşatmasın çok geçmiş olsun Türkiyem