AKKUYU NGS PERSONELİNİN YETİŞTİRİLMESİ İÇİN ÖĞRENCİ ALIMI İLANI YAYIMLANDI

Rosatom, Türkiye’nin ilk nükleer güç santraline yönelik personel eğitimi programı kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeye devam ediyor

AKKUYU NGS PERSONELİNİN YETİŞTİRİLMESİ İÇİN ÖĞRENCİ ALIMI İLANI YAYIMLANDI

TÜRKİYE’DE AKKUYU NGS PERSONELİNİN YETİŞTİRİLMESİ İÇİN ÖĞRENCİ ALIMI İLANI YAYIMLANDI

Rosatom, Türkiye’nin ilk nükleer güç santraline yönelik personel eğitimi programı kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeye devam ediyor

18 Ocak 2024, Moskova, Rusya – Rusya’nın en iyi teknik üniversiteleri olan Ulusal Araştırma Nükleer Üniversitesi MEPhI (NRNU MEPhI) ve Ulusal Araştırma Üniversitesi MPEI (NRNU MPEI), Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için nükleer ve ilgili alanlarda yüksek lisans programlarına öğrenci alımı yapacağını duyurdu.

Bilim, teknoloji veya enerji alanında lisans derecesine sahip öğrenciler üniversiteye kabul için başvurabilecek. Programın üç yıl sürmesi planlanıyor Öğrenciler, ilk yıl Rusça teknik ağırlıklı eğitim görecek, sonraki iki yıl da uzmanlık dersleri alacak. Yüksek Lisans programına başvuru tek aşamada gerçekleştirilecek. Adayların 29 Şubat 2024 tarihine kadar gerekli belgelerle başvuruda bulunmaları gerekiyor. Başvuruda bulunanlar üniversite görevlileri tarafından mülakata alınacak. Türkiye’de inşa edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) için uzman yetiştirmeyi amaçlayan program kapsamında, 21’i NRNU MEPhI'de, 47’si NIU MPEI'de olmak üzere 68 öğrenciye eğitim verilmesi planlanıyor.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, Akkuyu NGS projesi için Türk uzmanlara yönelik eğitim programının sürdürülmesinin önemini vurgulayarak şunları söyledi: “Şu anda Türkiye’nin ilk nükleer santralinin şantiyesinde, Rusya’nın prestijli üniversitelerinden farklı yıllarda nükleer ve ilgili alanlarda mezun olmuş 319 genç Türk mühendis çalışıyor. Mühendisler, ülkelerinde ileri nükleer enerji teknolojileri nesilden nesle aktaracak öncüler olacaklar. Kapsamlı eğitim sayesinde genç nükleer mühendisler eşsiz deneyim ve beceriler kazanıyor. Onların temiz ve güvenli enerji üretiminin sağlanması ve geliştirilmesine yönelik projelerin uygulanmasına aktif katılımlarını dört gözle bekliyoruz.”

AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’de reaktör kontrol uzmanı olan, 2018 MEPhI NRNU mezunu Emre Yarar da konuyla ilgili olarak şu görüşleri paylaştı: “Nükleer mühendis olmak için Rusya’da birkaç yıl eğitim aldım. Eğitimimden sonra bilgilerimi burada, Akkuyu NGS projesinde uyguluyorum ve Türkiye'de yeni bir endüstrinin yaratılmasına katılıyorum. Eğitimim sırasında Rus tasarımı modern nükleer santrallerde muazzam bir deneyim ve pratik kazandım. Nükleer mühendislik alanında yüksek öğrenim görmek, bize dünyanın en çok talep gören ve yüksek teknolojiye sahip sektörlerinden birine girme fırsatı veren profesyonel bir yolculuğun sadece başlangıcı."  

Akkuyu NGS’ye yönelik personel eğitimi programı 2011 yılından bu yana uygulanıyor. Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinin gelecekteki Türk mühendislerinin eğitimi, tahsis edilen eğitim kotalarına uygun olarak Rusya Federasyonu bütçesinden karşılanıyor. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. uzman adaylarına burs veriyor, vize desteği sağlıyor, sağlık sigortasını ve İstanbul-Moskova-İstanbul veya Ankara-Moskova-Ankara güzergahında yıllık uçuş ücretini karşılıyor. Ortak eğitim programına kabul hakkında ayrıntılı bilgi AKKUYU NÜKLEER A.Ş’nin https://akkuyu.com/tr/career/education adresindeki resmi web sitesinde yer alıyor.

Bilgi notu:

Akkuyu NGS, Türkiye inşa edilen ilk nükleer güç santrali olma özelliğini taşıyor. Akkuyu nükleer güç santrali projesi, her bir güç ünitesi 1200 MW kapasiteye sahip Rus tasarımı VVER III+ Nesil reaktörlere sahip dört güç ünitesinden oluşuyor.

Akkuyu NGS, küresel nükleer endüstride Yap-Sahip Ol-İşlet modeline uygun olarak hayata geçirilen ilk proje olma niteliğini taşıyor.

Ulusal Araştırma Üniversitesi “Moskova Enerji Mühendisliği Enstitüsü”, enerji mühendisliği, elektrik mühendisliği, radyo mühendisliği, elektronik ve bilgi teknolojileri alanında Rusya’nın önde gelen yüksek eğitim kurumlarından biri.  Maddi ve teknik temele sahip MPEI, 12 enstitüden oluşuyor, 100’den fazla araştırma laboratuvarı, uzmanlaşmış bir pilot tesis, benzersiz bir eğitim Termik Santrali (TPP), ülkedeki en büyük bilimsel ve teknik kütüphane, yenilenebilir enerji poligonuna ev sahipliği yapıyor. Üniversitede 25 eğitim alanında 20 binden fazla lisans ve lisansüstü öğrenci eğitim görüyor. Eğitim ve araştırma faaliyetlerinin yüksek kalitesi, 184’ü doktor ve 597’si doçent olmak üzere 1600’dan fazla öğretmen ve bilim insanı tarafından sağlanıyor.

Ulusal Araştırma Nükleer Üniversitesi Moskova Mühendislik ve Fizik Enstitüsü, Rusya’daki en iyi üniversitelerden biri olma özelliğini taşıyor. Üniversite, bilim, bilişim ve ekonomi başta olmak üzere yüksek teknoloji sektörleri için seçkin uzmanlar yetiştiriyor. NRNU MEPhI, Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un personel istihdamı ve nükleer endüstriye bilimsel ve yenilikçi destek için stratejik ortağı ve temel üniversitesi olma niteliğine sahip. 11 enstitüden oluşan üniversite, laboratuvarlar, kütüphane ve teknopark olmak üzere modern araştırma altyapısını bünyesinde bulunduruyor. Binlerce öğrenci, ülkenin en iyi öğretmenleri ve bilim insanlarının rehberliğinde 29 eğitim alanında eğitim görüyor.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. İletişim Servisi

İstikbalmersin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER