2022 YKS Öncesi 2 Bin Öğrenciden Son Prov

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi Mersin Erdemli’de 2 bin öğrenci sınavın provasını yaptı ter döktü. Erdemli Belediyesi ve Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen sınav

2022 YKS Öncesi 2 Bin Öğrenciden Son Prov

2022 YKS Öncesi 2 Bin Öğrenciden Son Prova

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi Mersin Erdemli’de 2 bin öğrenci sınavın provasını yaptı ter döktü. Erdemli Belediyesi ve Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen sınav Erdemli geneli yapılırken, 5 okuldan 2 binin üzerinde öğrenci katılım sağladı.

Erdemli Belediyesi Kurs Merkezleri’nin eğitim faaliyetleri kapsamında yürütülen çalışmada sınav gerçeğini aratmadı. Beş farklı noktadan biri olan Erdemli Anadolu Lisesinde öğrenciler sınava bir saat kala okulda hazır oldular. Ailelerle birlikte çocukların heyecanına Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük ve Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu da ortak oldu.

Eğitim meşalesini yakan ve geleceğe emin adımlarla taşıyan, eğitim neferlerinin her alanda yanında olduklarını ve Erdemli Belediyesi tarafından kurulan Ortaokul ve Lise Kurs Merkezlerinde ücretsiz eğitim alan öğrencilerin kitlesel olarak başarıdan başarıya koştuğunu ifade eden Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, “Erdemli Belediyesi, hayatın her alanında olduğu gibi gençler söz konusu olduğunda, onları yarınlara hazırlamak adına var gücüyle çalışıyor. Kurduğumuz kurs merkezleri ile birlikte binlerce gencimizi yarınlara en güzel şekilde, en mükemmel şekilde hazırlamanın gayreti içerisindeyiz. Kurduğumuz kurs merkezlerinde binlerce öğrencimiz, devletimizin prestijli üniversitelerini kazanıyorlar. Şu anda da gençlerimizin sınav heyecanını yatıştırmak adına Erdemli genelinde üniversiteye hazırlanan tüm öğrencilerimizi deneme sınavlarına alıyoruz ve inşallah bu denemede gösterdikleri öğrencilerin bu başarılarını yarın gerçek sınavda da göstereceklerine yürekten inanıyoruz” diye konuştu.

İki kurumun işbirliği ile yapılan sınavda öğrencileri yalnız bırakmayan Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük ise “Hepimizin bildiği gibi, üniversite sınavımız diyelim, yaklaşıyor. Bu sınavda da öğrencilerimizin, ilçemizdeki hem mezunlar olsun hem son sınıftaki öğrencilerimizin son bir prova almasını istedik. Biliyorsunuz bu yıl aynı zamanda üniversite sınavları ilçemizde de yapılacak hem öğrencilerimizin okula alışması hem bir son prova yapması için belediyemizin desteğiyle bugün bir sınav gerçekleştiriyoruz. İki gün sürecek bu sınavımız, bugün TYT yarın da AYT’sini gerçekleştireceğiz. Burada bize destek veren belediyemize teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Öğrenciler ise gerçek sınavı aratmayan bir motivasyon ile sınava girdiler. Sınavın kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Halil Doğru, “Yani güzel buluyorum belediyemiz çalışıyor, başkanımız çalışıyor. Başkanımızın her yerde ve her alanda çalıştığını görüyoruz özellikle öğrenciler tarafında çalıştığını daha iyi görüyoruz. Sınav ne katacak, öncelikle heyecanımızı engelleyecek, yani bir heyecanımız var onu engelleyecek, bu sınav bize yani bir prova” diye konuştu.

Yapılan deneme sınavının, gerçek sınavda heyecanlarını azaltabileceğini ifade eden Elif Kara ise “Kendimizi deneme amaçlı gerçekten iyi oldu, yani belki heyecanımızı bir tık düşürebilir bizim bu gerçek sınavda. Yani bence iyi oldu yapılması”

Memnuniyetini ve yapılan deneme sınavının gerçek sınavda net sayısını arttırabileceğini ifade eden öğrenci velisi Mehmet Şahin, “Yeğenim için güzel oldu, teşekkür ediyoruz belediyemize. En azından bu ilk heyecanı burada yaşamaları sınavda bir nebze olsun heyecanlarını azaltıp, net sayılarında artışa yol açar umarım. Teşekkür ediyoruz başkanımıza ve kurum müdürümüze” diye konuştu.

Yapılan deneme sınavının çok önemli olduğunu ve gerçek sınav sonuçlarına yakın sonuçlar verebileceğini ifade eden öğrenci velisi Cengiz Aslan, “Kızımı getirdim, yeğenimi getirdim. Ne de olsa çocuklarda heyecan var. İnşallah iyi geçer, hiç olmazsa bir ön testten geçmiş oluyoruz. Çocukların geleceğini, ne yapabileceklerini az veya çok öğrenmiş olabiliyoruz. En azından biz vatandaş olarak, öğrencilerimizin arkasında bir devletin olduğu, belediyenin olduğu bize de bir güven veriyor en azından. Seviniyoruz yani mutluyuz. Kafamız rahat” diye konuştu.

Deneme sınavının heyecanlarını azaltacağını ifade eden Büşra Koca, “Gerçek sınava yakın olacağı için doğal olarak birazcık heyecanımız var ama yani sınav öncesinde heyecanımızı azaltmak için gayet iyi” diye konuştu.

İki kurumun işbirliğinde yapılan sınavdan memnun olduğunu ifade eden öğrenci velisi Hayri Kurt, “Provası heyecanlarını gidermek için, alışmaları için böyle bir şey olması, güzel bir şey” diye konuştu.

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER