Deprem Gerçeği

Deprem Gerçeği

Deprem gerçeği tüm Türkiye’yi sardı. Bir batı, bir doğu, bir güney, bir kuzey ülkemizin dört bir yanında irili ufaklı depremler oluyor…

Dünya yaşlanıyor mu yoksa?

Bilmem ki…

Varsa yoksa bir dünyamız var zaten… Her sabah gözümüzü açtığımızda şükür Yarabbi bugünde dünya gözü ile aydınlığı gördüm diyoruz.

Ne mutlu insan olduğumuz için!

Öyle ya…

Bir tek insanlar düşünebiliyor dünyada… Dünya sallanıyor düşünen kim, çare arayan kim? İnsanlar…

Öyle ise insan olmanın gereğini yapalım.

‘İnsanı deprem değil, bina öldürür.’

Bu söz çok hoşuma gidiyor. Deprem bölgesinde yaşadığımıza göre; 8 şiddetinde bir depreme dayanıklı binalar inşa etmeliyiz. Böylece dünya sallansın dursun deriz ve işimize gücümüze bakarız. Tıpkı Japonlar gibi. 8 şiddetinde deprem oluyor Japonya’da, Japonlar hiçbir şey olmamış gibi işlerine devam ediyorlar… Ne yıkılan bir bina var ne sağa sola koşuşturan insanlar.

Deprem gerçeği işte bu! Depremle birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz. Dünyamızı güzelleştirmekte, karartmakta biz insanın elindedir.

***

Birde not düşeyim. 6,8’lik Elazığ depreminde devletimizin kurumları AFAD, Kızılay, AKUT vb.gönüllü çalışanlar benden tam puan aldılar. Anında müdahale ile, başarılı teknik çalışmalar ile çok kısa bir sürede betonların arasındaki 86 candan, 45 can sağ çıkartıldı. Bu büyük bir başarıdır. Devletimizi ve hükümetimizi  kutluyorum.

 

YORUM EKLE