Artık Şaha Kalkma Vakti

Artık Şaha Kalkma Vakti

Toplum için yaşayan insan, toplumdaki her insanı sever. Zaten kültürel değerleri bir olan insanlar topluluk oluşturabilir. Aynı inanca, eğlenceye, sevince, üzüntüye, acıya sahip olan insanlar birlikte olurlar. Genel ad alırlar örn: “Türk Milleti” gibi.

Gazeteci olarak Mersin’in birçok köyünü gezdim. Her köyün nasıl kurulduğunu araştırdım. Beyliklerden obalara, obalardan kardeşlere dağılmış aynı kültürü paylaşan insanlar Mersin ilini oluşturmuşlar. İlk yerleşim yerlerini kuranların çoğu Aydın tarafından geldiklerini söylerler.

Fakat genellikle göç alan bir şehir olan Mersin’in yapılanması, 1970’lerden sonra sürekli doğu illerinden gelen göçler ile artmıştır.  Bu gün nüfusu iki milyona yaklaşmıştır.

Kurtuluş savaşında Mersinliler –Kuvay-ı Milliye Teşkilatı ile Fransızları şehirden kovup özgür olmuşlardır. Her türlü imkânsızlığa rağmen çetin savaşlar yapmışlardır. Bu savaşı verenlerin tek düşüncesi Türk Milleti duygusudur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Ne Mutlu Türküm Diyene” sözünü gerçekleştirmişlerdir. Aynı inanca ve kültüre sahip olan insanlar  topraklarından düşmanı kovmak için mücadele etmişlerdir. Etmeseler bugün özgür olabilir miydik?

Olamazdık tabi ki!

Peki bugünlerde Türk Milleti’nin birlik ve beraberlik içinde kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ulusal ya da uluslararası her türlü başarısını alkışlamak ve gurur duymamız gerekmez mi? Hatta sevinçten gözyaşımızın akması gerekmez mi?

Gerekir elbet!

Devletimizin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk Devletleri Teşkilatı’nı genişletmek ve canlı tutmak için ülke ülke geziyor. Takdir edilmeli, desteklenmeli ve gurur duyulmalı.

Ve ilk kez Özbekistan’ın Semerkant kentinde düzenlenen ‘Şangay İşbirliği Örgütü Zirvesi’ne katılım gösterip üst düzey ikili görüşmeler yapıyor. Orada çekilen bir fotoğrafta Azerbaycan, İran ve diğer ülke liderlerinin yanı sıra Rusya Başkanı Putin’de var. Bu ortamda dünya liderleri ile güzel sohbet ortamı oluşturan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la gurur duymalıyız.

Evet dünya basınında ve ülkemizde gündem oluşturan bu fotoğrafı alkışlayıp gurur duymak yerine sırf siyaset uğruna eleştiri yapanların neye ve kime hizmet ettikleri artık bilinen bir gerçektir.

Türk insanı uyanmıştır. Artık Şaha kalkma vakti!

Sağlıcakla kalın!

YORUM EKLE