2.Abdulhamit Han ve 33 Yıl

2.Abdulhamit Han ve 33 Yıl

2.Abdulhamit Han, 31 Ağustos 1876’da Osmanlı Padişahı oldu 27 Nisan 1909’da Padişahlığı sona erdi. O dönemin zorluklarını anlatmayacağım. Düşmanların elvan çeşit hilelerine ve entrikalarına karşı 33 yıl bir imparatorluğu ayakta tutmak elbette kolay değildi. Bunu yönetmenler dizi film yaptı izledik, tarihçiler yazdı yorumladı okuduk. Bilmeyenler öğrenmek için çabalarsa bilgiye kolayca ulaşabilirler.

Anlatmak istediğim tarihimizde dönemin süper devletleri İngiltere ve birçok Avrupa ülkesi ile ABD’yi dize getiren, Anadolu’yu işgal etme isteklerini 33 yıl geciktiren ve o 33 yıl içerisinde; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün iyibir asker olarak eğitilmesini sağlayan, Mehmet Akif Ersoy, Namık Kemal, Ziya Gökalp gibi birçok milli edebiyatçıların yetişmesine vesile olan padişahımız 2.Abdulhamit Han’dır. Ki, O’nun döneminde yetişen Atatürk Cumhuriyeti kurmuş Mehmet Akif Ersoy’da İstiklal Marşı’mızı yazmıştır.

Türk Milleti için önemli bir değer olan atamız 2.Abdulhamit Han’ın günümüz siyasetine konu edilmesi beni üzmüştür.

Ülkemizin bir muhalefet partisinin başkanı, Abdulhamit Han’ın 33 yıllık iktidar dönemini, Günümüzün Ak Partili ve Cumhur ittifakı iktidar dönemlerinin lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a atıfta bulunarak; ‘Dünün öznesi olarak Abdulhamit Han’ı bugünün öznesi olarak Recep Tayyip Erdoğan’dır’ söylemiyle özneleştirmişti… Bir nüktede bulunmak istiyorum: Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’yi henüz 20 yıldır yönetiyor ve öyle gözüküyor ki muhalefet 13 yıl daha bekleyecek.

Takdiri tabi ki Yüce Türk Milleti verecektir.

Sağlıcakla Kalın!

YORUM EKLE