2.Abdulhamit Han Sondaj Gemisi

2.Abdülhamit Han Sondaj Gemisi

2.Abdülhamit Han, 31 Ağustos 1876’da Osmanlı Padişahı oldu 27 Nisan 1909’da Padişahlığı sona erdi. O dönemin zorluklarını anlatmayacağım. Düşmanların elvan çeşit hilelerine ve entrikalarına karşı 33 yıl bir imparatorluğu ayakta tutmak elbette kolay değildi. Bunu yönetmenler dizi film yaptı izledik, tarihçiler yazdı yorumladı okuduk. Bilmeyenler öğrenmek için çabalarsa bilgiye kolayca ulaşabilirler.

Anlatmak istediğim tarihimizde dönemin süper devletleri İngiltere ve birçok Avrupa ülkesi ile ABD’yi dize getiren, Anadolu’yu işgal etme isteklerini 33 yıl geciktiren ve o 33 yıl içerisinde; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün iyi bir asker olarak eğitilmesini sağlayan, Mehmet Akif Ersoy, Ziya Gökalp gibi birçok milli edebiyatçıların yetişmesine vesile olan padişahımız 2.Abdülhamit Han’dır. Ki, O’nun döneminde yetişen Atatürk Cumhuriyeti kurmuş Mehmet Akif Ersoy’da İstiklal Marşı’mızı yazmıştır.

2.Abdülhamit Han’ın özlemi olan petrol kuyularının işletilmesi maalesef ki o dönemin emperyalist ülkelerin elvan çeşit oyunları neticesinde bir türlü gerçekleşmemiş ve ülkemizin Mondros ateşkes antlaşması ile işgal edilmesi sonucunda petrol kuyularımızın olduğu yerler düşmanların eline geçmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Abdulhamit Han sondaj gemisini Akdeniz’e uğurlayarak, hem rahmetli padişahımızın 2. Abdülhamit Han’ı anmış oldu hem de İşgalci emperyalist ülkelere çok ciddi; ‘Yörükler-1 Kuyusu’ adını vererek buradayız’ mesajını vererek, Akdeniz’de hakkımız olan petrol ve doğal gaz arama çalışmalarını başlatmış olduk.

Hayırlı uğurlu olsun!

Mavi vatanda var olmamız birilerini rahatsız edecektir.

Artık etme vakti!

Sağlıcakla Kalın!

YORUM EKLE