banner18

Yaş Almış Vatandaşlar Yalnız Değli

Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi ekipleri, günlük yaptıkları aramalar sırasında 72 yaşındaki Zeki Ekekon’a ulaşamadı ve sağlığından endişe duyarak evine kadar ulaştı.

Yaş Almış Vatandaşlar Yalnız Değli

MERSİN BÜYÜKŞEHİR, YAŞ ALMIŞ VATANDAŞLARI YALNIZ BIRAKMIYOR

EVDE DÜŞEN ZEKİ AMCAYI BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİNİN DİKKATİ KURTARDI

DÜŞME SONUCU YÜRÜYEMEYEN ZEKİ EKEKON’A YAŞLI DESTEK EKİPLERİNDEN ACİL MÜDAHALE

EKİPLER ULAŞAMADIKLARI ZEKİ AMCAYA EVİNE KADAR GİDİP MÜDAHALE ETTİ

Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi ekipleri, günlük yaptıkları aramalar sırasında 72 yaşındaki Zeki Ekekon’a ulaşamadı ve sağlığından endişe duyarak evine kadar ulaştı. Yalnız yaşadığı bilinen Zeki Amcanın yanıt vermemesi üzerine kapıyı kırarak içeri giren ekipler, düştüğü için yerinden kalkamadığı anlaşılan Zeki Ekekon’un ilk müdahalesini yaptı.

Zeki Amca, 20 yıldır diyaliz hastası olduğunu, buna bağlı olarak ara ara düştüğünü belirterek, Büyükşehir ekiplerinin her gün kendisine ulaştığını söyledi. Zeki Amca, “Her gün telefonda konuşuyorduk. Tanışmak nasip olmamıştı. Böyle bir güne nasipmiş. Birçok insan yalnız yaşarken vefat ediyor. Merak edeceklerini tahmin ediyordum. Mutlu oldum” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi’ne bağlı Yaşlı Destek Birimi ekipleri, yaş almış vatandaşları her gün arayarak, yanlarında olmaya devam ediyor. Her gün yapılan rutin aramalar sonucu sağlık takibi yapılan yaş almış yurttaşlardan biri olan Zeki Ekekon’a ulaşamayan ekipler, sağlığından endişe ederek evine kadar ulaştı. Yalnız yaşadığı bilinen Zeki Amcanın yanıt vermemesi üzerine ekipler, polis, ambulans ve itfaiye ekipleriyle temasa geçti. Ekipler, kapıyı kırıp içeri girdi ve yerinden kalkamayan Zeki Amcaya ilk müdahalesini yaptı.  

Düşme sonucu yaralanan Zeki Amcanın sağlık durumu iyi

Günlük takipleri yapılan ve rutin aramalarla oluşabilecek rahatsızlıkları önlemeyi ve olası ihtiyaçları gidermeyi amaçlayan birimde, şu ana kadar kaydı alınan 300 yaş almış vatandaş takip ediliyor. Yaşlı Destek Birimi ekipleri, takibini yaptığı vatandaşlara ulaşamadıkları durumlarda ikamet adreslerine gidiyor. Günlük aramaları yapan personellerden Filiz Demir, bir gün önce yaptığı aramada diyaliz sonrası düştüğünü bildiren 72 yaşında yalnız yaşayan Zeki Ekekon’a ulaşamayınca ambulans, itfaiye ve polis ekipleri eşliğinde ikamet adresine gitti. Zeki Amcanın kapıyı açmaması üzerine kapıyı kırarak içeri giren ekipler, düşme sonucu yerinden kalkamadığı anlaşılan Zeki Amcanın sağlık kontrolünü yaptı. Ciddi bir problem olmadığını gören ekipler rahat bir nefes aldı.

“Zeki Amcaya ulaşamayınca tedirgin olduk”

Yaşlı Destek Biriminde görevli Filiz Demir, engelli, 65 yaş ve üstü vatandaşları günlük aradıklarını ifade ederek, “Bir şeye ihtiyaçları olup olmadığını soruyoruz. Bir onarımları varsa onlara usta gönderiyoruz. O gün de Zeki Amcaya ulaşamadık, ulaşamayınca tedirgin olduk. Evine gelip bakmak istedik. Kapısı açılmadı. Güvenlik güçlerine de ambulansa da haber verdik. İçeri girdik. Girdiğimizde Zeki Amca yürüyemiyordu. Sağlık muayenesinden geçirdik, bir sıkıntısı, kırığı, eziği yoktu. Pansumanını yaptık” dedi.

“Günden güne daha fazla yaş almış vatandaşımıza ulaşmaya çalışıyoruz”

Yaşlı Destek Birimde Gerontolog olarak görev yapan ve yapılan hizmetleri anlatan Cihan Tanrıverdi, şunları söyledi:

“Engelli vatandaşlarımıza ulaşıp onlara hizmet sağlamakla yükümlüyüz. Böyle bir sorumluluğumuz var. Vahap Seçer Başkanımızın katkılarıyla, önderliğinde kuruldu bizim birimimiz. Arkadaşlarımız şu an hitap ettiğimiz 300 tane 65 yaş ve üstü yaş almış vatandaşlarımızı günlük olarak mutlaka arayıp hal hatır soruyorlar, herhangi bir şeye ihtiyaçları olup olmadıklarını öğreniyorlar. Bu aramalar mutlaka her gün yapılıyor. Aynı zamanda ihtiyaç ve talep doğrultusunda evde temizlik, bakım, fizyoterapi, tadilat gibi hizmetlerimiz var. Sağlık ekibi yönlendirebiliyoruz. Ambulans ve transfer hizmeti sağlayabiliyoruz. Günden güne daha fazla yaş almış vatandaşımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Hizmetimizi birçok yere yaymaya çalışıyoruz.”

Yalnız yaşayan Zeki Ekekon’un geçirdiği kaza sonucu dizinde yaşadığı probleme müdahale etmek için fizyoterapiye başlayacaklarını söyleyen Tanrıverdi, “Çok şükür vahim herhangi bir durum yok. Pansumanı yapıldı. Sağlık kontrolü yapıldı. Ayağında ufak bir problem var. Onun için de hemen eve fizyoterapi ekibimizi göndereceğiz. Vatandaşlardan talebimiz; çevrelerinde, mahallelerinde, ilçelerinde bizim hizmetimizden faydalanabilecek, kendileri belki bize ulaşamazlar ama çevrelerinde bu tarz vatandaşlar varsa Alo 185 destek ihbar hattını arayarak bize ulaşsınlar, biz de vatandaşlarımıza hizmet verelim” ifadelerine yer verdi.

“Belediye çalışanları beni her gün arıyor”

20 yıldır diyaliz hastası olduğunu ve ara ara düştüğünü anlatan Zeki Ekekon, “Belediye çalışanları beni her gün arıyor. Arayıp bulamayınca ertesi gün polislere haber vermişler. Ben içerdeydim, yatıyordum. Baktım kapıdan sesler geliyor. Aklıma geldi, kapıyı açamayınca kapıyı kırıyorlar. Acele etmişler kapının göbeğini sökmüşler, açmışlar kapıyı. Polise haber veren de Filiz Hanım. Her gün telefonda konuşuyorduk. Tanışmak nasip olmamıştı. Böyle bir güne nasipmiş. Birçok insan yalnız yaşarken vefat ediyor. Merak edeceklerini tahmin ediyordum. Mutlu oldum” dedi.

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2

banner10