banner18

‘Mercek’ Mersin’e İyi Gelecek

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Yenişehir’de yapımını tamamladığı MERCEK Mesleki Eğitim Merkezi’ne online başvurular devam ediyor.

‘Mercek’ Mersin’e İyi Gelecek

YENİŞEHİR MERCEK İÇİN ONLİNE BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR

GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİNDEN BİLİŞİME, YABANCI DİLDEN GİRİŞİMCİLİĞE KADAR BÜTÜN EĞİTİMLER MERCEK’TE

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Yenişehir’de yapımını tamamladığı MERCEK Mesleki Eğitim Merkezi’ne online başvurular devam ediyor. Daha önce başvuran adayların ön görüşmeye çağırıldığı MERCEK, sınıflar oluşturulduktan sonra yüzlerce kursiyer için kapılarını açacak. Yenişehir MERCEK’in yanı sıra Tırmıl Sanayi Sitesi içerisinde yer alan MERCEK için de başvurular alınmaya devam ediyor. Adaylar başvurularını Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sayfası ve Teksin uygulaması üzerinden yapabiliyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Yenişehir’de yapımını tamamladığı MERCEK Mesleki Eğitim Merkezi’ne online başvurular sürüyor. Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde hizmet verecek olan MERCEK’te daha önce başvurularını yapan adayların ön görüşmeleri ise sürüyor.

Online başvurularını yapan kursiyer adayların ön görüşmeye çağrıldığı MERCEK’te, görüşmeler tamamlandıktan sonra sınıflar oluşturulacak. Yenişehir MERCEK’in yanı sıra Tırmıl Sanayi Sitesi içerisinde yer alan MERCEK için de başvurular alınmaya devam ediyor.  Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer tarafından da geçtiğimiz günlerde incelenen Yenişehir MERCEK Mesleki Eğitim Merkezi, kısa süre içerisinde kapılarını açıp, hizmet vermeye başlayacak.

Eğitimler Halk Eğitim Merkezleri’ndeki eğitmenler tarafından verilecek

Öz kaynaklarla kurulan Yenişehir MERCEK’te, girişimcilik, giyim üretim teknolojisi, bilişim ve yabancı dil gibi alanlarda 18 yaş üstü tüm vatandaşlara eğitimler verilecek. Eğitimler en az 2 hafta, en fazla 3 ay olacak. Teknoloji ve Bilişim Atölyesi’nde; 2 ve 3 boyutlu bilgisayar destekli çizim, yapay zekâ uygulamaları, robotik kodlama gibi eğitimler verilirken; Giyim Üretim Teknolojileri Atölyesi’nde de tekstil sektörüne ara eleman yetiştirilmesi konusunda eğitimler gerçekleştirilecek. Eğitimler; İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzalanan protokol çerçevesinde Halk Eğitim Merkezleri’ndeki eğitmenler tarafından verilecek. Yenişehir MERCEK’te ayrıca Dijital Akademi’nin kurulma çalışmaları da devam ediyor. Dijital Akademi’de kişilere olduğu kadar işletmelerin temsilcilerine de eğitimler verilecek. Burada Dijital Pazarlama, Sosyal Medya Uzmanlığı ve Büyük Veri Analizi gibi firmaların dijital dönüşümlerini destekleyecek eğitimler sağlanacak.

Tırmıl’da sanayi sektörünün ihtiyaç duyduğu ara elemanlar yetiştirilecek

Yakın zamanda açılacak olan Tırmıl MERCEK için Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile iş birliği yapıldı. Burada sanayi sektörünün ihtiyaç duyduğu ara elemanların yetiştirilmesi ve belgelendirilmesi üzerine eğitimler verilecek. Tırmıl’daki eğitimler yaklaşık 1,5 ay içerisinde başlayacak. Burada da ahşap mobilya, metal sac işleme, kaynak ve giyim üretimine yönelik atölyelerde eğitimler verilecek. Tırmıl MERCEK’e BM Mülteci Yüksek Komiserliği (UNHCR) 5 milyon lira malzeme desteği sağladı.

Başkan Seçer: “Bütün gençlerimizi davet ediyoruz”

Başkan Seçer, MERCEK ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Bu merkezi yeni oluşturduk. Mesleki kurslar vereceğimiz bir meslek edindirme merkezi. Yenişehir'de ilk merkezimizi faaliyete geçirdikten sonra Tırmıl Sanayi’de yine ikinci merkezimizi faaliyete geçireceğiz ve ardından da Halkkent’te açacağız. Orada yaptığımız Toplum Merkezi; o kompleks binada; yine meslek edindirme kurslarımızı hayata geçireceğiz. Burada girişimcilik, bilişim ve giyim konusunda eğitimlerin verildiği ve meslek öğretildiği bir alan yaratacağız. Bütün gençlerimizi, ihtiyaç sahibi gençlerimizi ya da meslek edindirme konusunda kurs almak isteyen gençlerimizi davet ediyoruz” dedi.

“Geleceğimiz gençlerimizin eğitimlerine, deneyimlerine, tecrübelerine destek olacağız”

MERCEK Mesleki Eğitim Merkezleri Koordinatörü Cemile Sinem Turan, “MERCEK; ‘Mersin’ ve ‘Gelecek’ üzerinden türettiğimiz, geleceğimiz gençlerimizin eğitimlerine, deneyimlerine, teori bilgilerine, tecrübelerine destek olmak üzere tasarladığımız Mesleki Eğitim ve Meslek Edindirme Merkezlerimizi temsil etmektedir” dedi. Yenişehir MERCEK’te Giyim Üretim Teknolojileri Atölyesi’nin bulunduğunu ifade eden Turan, “Burada ara eleman yetiştirmek üzere hem açık iş olarak hem de Mersin tekstil sektöründeki ağırlığı üzerine bir çalışmamız oldu. Onların önce eğitim almalarını, pratikte her şeyi tecrübe etmelerini amaçlıyoruz. Daha sonrasında istihdamlarına da destek olmak üzere gereken çalışmaları yapacağız” diye konuştu.

Yabancı Diller Atölyesi’nde birden fazla dil eğitimi verilecek

Yenişehir MERCEK’te yer alan Bilişim Atölyesi’nin de içeriğinden detaylı bir şekilde söz eden Turan, bu atölyede çağın gerekliliği olan ve özellikle dijitalleşme üzerine yapılan çalışmaları takip edebilmek üzere gençlere destek sağlamak istediklerini belirtti. Turan, “2 ve 3 boyutlu çizim gibi başladığımız eğitim sürecinde Arduino, C Sharp, AutoCAD gibi eğitimler, Android ile programlama gibi yıl boyunca döngüsel olarak devam edeceğimiz eğitimlerimizi kurguladık” dedi. Yapay zeka ve girişimcilik üzerine de eğitim vereceklerini ifade eden Turan, “Üreten bir Mersin olması açısından bir girişimcilik eğitimi düzenleyeceğiz. Bir diğer atölyemiz ise Yabancı Diller olacak. Elbette ki İngilizce çok önemli ancak Mersin'in lokasyonundan kaynaklı olarak da Almanca ve Rusça’yla başlayacağız. Yıl boyunca çok farklı dil eğitimleri ile devam ediyor olacağız” diye konuştu.

“En kısa sürede eğitimlerimize başlayacağız”

Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğinde hizmet verilecek olan Tırmıl Sanayi Sitesi içerisindeki MERCEK’te ağır sanayiye yönelik eğitimler gerçekleştirilecek. Kayıtların sürdüğünü belirten Turan, en kısa sürede eğitimlere başlayacaklarını aktarırken Halkkent için de çalışmaların devam ettiğini ifade ederek, “En kısa sürede eğitimlerimize başlamayı öngörüyoruz” dedi. Kurs sonunda kursiyerlere verilecek olan sertifika hakkında da bilgiler veren Turan, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzaladıkları protokolü anlatarak, “Usta eğiticilerimizi Halk Eğitimler üzerinden sağlıyoruz. Halk Eğitimlerde kursiyerlerimiz başarılı oldukları takdirde iş bulmalarında destek sağlayacak sertifikalarını alıyorlar. Aynı şekilde bir başka belgelendirmede de MYK dediğimiz Mesleki Yeterlilik Belgesi. Bunu da Tırmıl’daki kursiyerlerimiz istediği takdirde uluslararası geçerliliği olan belge üzerine sınavlarına girebilecekler” diye konuştu.

“Biz buradan en fazla faydalanmak isteyen gençlerimize öncelik sağlayacağız”

Turan, başvuru sonrası ön görüşme sürecini anlatarak, “Bazı kurslarımızda istediğimiz belgeler ve yeterlilikler oluyor. Tabi ki kursa katılım ve devamlılık gözettiğimiz bir şey. Çünkü şu ana kadar taleplerimiz yoğun bir şekilde geliyor ve biz buradan en fazla faydalanmak isteyen gençlerimize tabi ki bir öncelik sağlayacağız” dedi.

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2

banner10