İl Müftüsü Şaban Kondi Açıkladı

Kondi: “Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, her yıl Ekim ayının ilk haftası “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kutlanmaktadır. Bu hafta sıradan bir meslek haftası olmadığı gibi sıradan bir kurum haftası da değildir. 

İl Müftüsü Şaban Kondi Açıkladı

Mersin İl Müftüsü Dr. Şaban KONDİ 2021,  1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle basın açıklamasında bulundu.

Kondi: “Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, her yıl Ekim ayının ilk haftası “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kutlanmaktadır. Bu hafta sıradan bir meslek haftası olmadığı gibi sıradan bir kurum haftası da değildir.  Her yıl farklı bir tema ile kutlanan haftamızın bu yıl ki teması “Cami, Din Görevlileri ve Vefa” olarak belirlenmiştir.  

 Bu haftanın asıl amacı Mescid-i Nebevi ruhunu, caminin birleştirici ve kaynaştırıcı rahmet iklimini hayatın merkezine taşımaktır. Kardeşlik, huzur, sevgi, adalet, merhamet, yardımlaşma gibi ahlaki değerlerle toplumun huzur ve güvenini sağlamaktır.  Hayatın merkezine Allah’ı yerleştirerek iyiliğin hakim olabilmesi için çalışmaktır.  

Camiler, toplumun her kesiminden, her yaş ve seviyeden insanları bir araya getiren, onları Allah’a kulluk bilinci ile kaynaştıran, sevginin, kardeşliğin, hoşgörünün, birliğin ve  merhametin aşılandığı, kin ve nefretin, bidat ve hurafenin kaldırıldığı nezih mekanlardır. Hazreti Nuh’un gemisi gibi azgın fırtınalardan korunma limanlarıdır.

             Camiler  kubbeleri  altında, ırk, renk, dil, görüş  ve mezhep ayırımı yapmadan herkesi bir araya toplayan şehirlerin en güvenilir manevi imar merkezleridir. Bununla birlikte camiler, kubbeleri altında ilimle irfanı, hikmetle ahlakı birleştirerek çağları aydınlatacak yeryüzünün en büyük medeniyetini inşa etmiş, birer ilim merkezleri olmuştur. Sahabe-i kiramdan mezhep imamlarına, Farabi’den İbni Sinaya, Mevlana’dan Mehmet Akif’e kadar bu örnek şahsiyetler camii kültürü ile yetişmiş ve çok önemli düşünce sistemleri inşa etmişlerdir.

Aslında camiler can damarımız, hayat damarımızdır. Hayat damarı kesilen bir insan nasıl ayakta duramaz, hayatta kalamazsa, camisi olmayan, cami kültür ve medeniyeti ile şekillenmeyen, sahih ve doğru bilgiyi güvenilir mekanlardan almayan  bir toplum da varlığını, dirliğini, birliğini, hayata tutunma direnci olan manevi gücünü devam ettiremez.

Millet olarak istiklalimizde ve istikbalimizde  camiler hep etkin rol oynamıştır oynamaya da devam edecektir. Fatih camiini ve külliyesini anlamadan fetih ruhunu anlayamayız. Hacı Bayram Camiini anlamadan 1. Meclisi ve varlığımızı anlayamayız. Ulu Camiini anlamadan Sütçü İmam’ın özgürlük ve bağımsızlık ruhunu anlayamayız. Onun içindir ki camiler günde beş defa insanları ezanla;  tevhide, özgürlüğe, barışa, huzura mescidi nebevi ruhuyla yeniden maddi ve manevi dirilişe çağıran davet merkezleridir. İslam beldelerinin adeta manevi tapularıdır. 

Şehadetleri dinin temeli olan ezanlarımız, zulme, haksızlığa ve  şirke meydan okumak tevhide, huzura, barışa, kardeşçe bir arada yaşamaya ve iyiliğe  davettir. Ezan hata yapanı affa çağırmaktır. Allah'ı hatırlamaktır. İnsanın beyninde Allah'ı sürekli gündemde tutmaktır. Ümmetin bir nidası ve İslam’ın şiarıdır.  

Cami Dendiğinde Fedakar Din Görevlilerimizi De Unutmamak Gerekir

Camilerimizi din görevlilerimizden ayrı düşünmek mümkün değildir. Din görevlilerimiz  görev yaptıkları yerlerdeki sadece cami imamı değil, mahallenin imamı olmuş,  hastalara, çocuklara, yetimlere, öksüzlere, fakirlere de yakın ilgi göstermiş onların dertleriyle yakından ilgilenmişlerdir. Vefa destek gruplarında toplumun her kesimine hizmet götürme gayretinde ve yarışında olmuşlardır.

Bu vesile ile

 “Mihraplardan ibadet ve hakikate önderlik eden imam-hatiplerimize, Ezan-ı Muhammedî ile gök kubbeyi mamur eden müezzinlerimize, zihinleri, gönülleri ve hayatları Kur’an ile buluşturan Kur’an kursu öğreticilerimize, kürsülerden hakikatin sesini yükselten vaizlerimize,  şehirlerin manevi rehberleri müftülerimize ve milletimize hizmet etmeyi en büyük paye sayan bütün teşkilat mensuplarımıza, onlara dini ve hayri hizmetlerde yardım eden hayır sahiplerimize, camilerimizin en değerli misafirleri olan gençlerimize ve cemaatimize  teşekkür ediyorum. Ahirete irtihal eden teşkilat mensuplarımıza ve ehli imana rahmet diliyorum. “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”nı tebrik ediyorum.”Dedi.

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER