banner18

Düdenli Mağarasında Kurtarma Çalışmaları Devam Ediyor

Vali Ali Hamza Pehlivan, Morca (Düdeni) Mağarasında Devam Eden Tedavi,Kurtarma Ve Tahliye Çalışmalarını Yerinde İnceledi

Düdenli Mağarasında Kurtarma Çalışmaları Devam Ediyor

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Anamur İlçesi sınırları içerisinde bulunan, 3 Eylül günü 15 kişilik Türk ve yabancılardan oluşan ekibin keşif maksadıyla girdiği 1270 metre derinliğindeki Morca Düdeni çevresinde kurulan arama kurtarma kampında incelemelerde bulundu, mağara içerisinde midesinden rahatsızlanan Mark Dickey’in sağlık durumu,tedavi,kurtarma ve tahliye çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

İncelemeleri sonrası basın mensuplarına konuşan Vali Pehlivan;
“Anamur İlçemiz sınırları içinde bulunan, Morca Düdeni olarak da bilinen Morca Mağarasının giriş kısmındayız. Biraz önce arama kurtarma kamp alanını ziyaret ettik, yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler aldık.


3 Eylül tarihinde burada mağaracılık faaliyeti gerçekleştirilmek üzere 15 kişilik Türk ve yabancı kişilerden oluşan bir ekip gelmişti. Burada önceki yıllarda yaptıkları gibi keşif çalışmalarını sürdürürken içlerinden Amerikan vatandaşı olan Mark Dickey isimli ekip mensubunun rahatsızlandığı, ciddi bir mide rahatsızlığı geçirdiği yönünde bilgiler ulaştı. Bu bilgi tarafımıza ulaşır ulaşmaz İçişleri Bakanlığımıza bağlı AFAD Başkanlığımız ve Mersin Valiliğimizin genel koordinasyonunda arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili gerekli organizasyonu başlattık. Bu kapsamda başta AFAD ekipleri olmak üzere, hem Mersin AFAD İl Müdürlüğü ekipleri hem de Ankara, Adana, Antalya gibi yakın illerimizde bu işin uzmanı ekiplerin AFAD Başkanlığı tarafından yönlendirilmesi, beraberinde Sağlık Bakanlığımızın, İl Sağlık Müdürlüğüzün, UMKE ve 112 acil sağlık ekiplerinin gelişi ve bu ekiplere İl Jandarma Komutanlığımıza bağlı kuvvetlerimizin eşlik etmesi neticesinde o andan itibaren arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. Türkiye Mağaracılık Federasyonu ve Uluslararası Mağaracılık Federasyonuyla da AFAD Başkanlığımız bu konuda gerekli koordinasyonu sağladı. Yurt içinden ve yurt dışından mağara konusunda uzman arama kurtarma ekipleri geldi.
Hem mağara dışında kamp kuruldu, hem de mağara içinde rahatsızlanan Mark Dickey’in bulunduğu noktada bir kamp kuruldu. Oraya sağlık ekipleri, doktorlar,serum ilaç vb sağlık malzemeleri intikal ettirildi. Süreç içerisinde sizlerle bilgiler paylaşıldı. Valilik olarak dün de genel bir açıklama yapmış idik. Yapılan tıbbi müdahalelerle sağlık durumunun daha iyiye gittiği ve stabil hale geldiği yönünde içerideki ekipten bilgiler aldık.
Az önce bahsettiğim kurumların burada var olan personel sayısı dün 162’ydi bugün itibariyle 190’a çıktı. 8 ülkeden gelen arama kurtarma personeli ile toplamda 190 kişinin 153’ü arama kurtarma konusunda uzman kişilerden oluşan ekipler şu anda mağara içinde ve mağara dışında arama,kurtarma,tedavi ve tahliye çalışmalarını sürdürüyor.
Mağara içinden iletilen bilgiler olumlu. Gelinen aşama ve tahliye hazırlıkları hakkındaki çalışmaların detayını ilgili arkadaşlardan dinledik, süreci gözden geçirdik. İçeride tahliye için gerekli istasyon olarak tabir edilen halatlardan,taşıyıcılardan oluşan sistem kurulmuş durumda. Tabi tahliye biraz zaman alacak. Çünkü burası dünyanın en derin mağaralarından birisi olarak kabul ediliyor. 1.000 metrenin üstünde bir derinliğe sahip. Yaklaşık 1300 metre derinlikte. Bu nedenle ara istasyonlar ve kamplar oluşturuldu. Şu anda içeride 3 ana kamp alanı ve 7 ara istasyon planlandığı tahliyenin bu noktalar doğrultusunda gerçekleştirileceği bilgisini işin uzmanı ekipler bizlerle paylaştı.


Bugün itibariyle, Mark Dickey’in doktoru rahatsızlığının büyük ölçüde düzeldiğini ve tahliye sürecinin artık başlayabileceği bilgisini mağara içinden iletti. Önce birinci aşamadaki kampa getirilecek. Orada da doktorlar sağlık ekipleri var. Onlar gerekli kontrolleri yapacaklar ve sağlık durumuna göre yukarı doğru, bir sonraki istasyona veya kampa doğru yönlendirecekler. Bugün itibariyle bu çalışmalar başladığında tabii ara istasyonlardaki gelişmelere de bağlı olarak birkaç gün içerisinde tahliye inşallah gerçekleştirilmiş olacak. Gerek teknik donanım açısından gerek lojistik destek açısından her türlü imkan sağlanmış durumda. Başından beri ilgili ekiplerimiz titizlikle bu süreci yakından takip ediyor.


Mağaranın münhasır özelliklerinin, galerilerinin,bacaların, dehlizlerin keşfi ve bir takım bakteriyel, biyolojik yapılanmalarla ilgili keşif çalışmaları, önceki yıllarda bu ekipler tarafından yapılıyordu. Bu yıl da bu kapsamda bir çalışma yürütmek üzere Morca Mağarasına gelen ekipler böyle beklenmedik bir rahatsızlıkla karşılaştılar. Geçmiş olsun diyorum. İnşallah kazasız belasız bir şekilde bu süreç,tedavi ve tahliye süreci tamamlanacak.
Burada faaliyet gösteren yerli ve yabancı bütün ekiplere teşekkür ediyorum. Kolaylıklar diliyorum.” dedi.

Vali Pehlivan’a, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy, Anamur Kaymakamı Bilal Bozdemir, Mersin İl AFAD Müdürü Cenk Yıldız ve diğer ilgililer eşlik etti.

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2

banner10