VİRÜS

VİRÜS

Bu kelimeyi ilk duyduğum yıllar, internetin dünyamıza girdiği yıllardı. (2001) O yıllarda bilgisayarlı hizmet alanı genişliyordu. Gazetemizin dizgisini bilgisayarda yapıyor, aydınger çıkışı alıp camlı masada gazete montajı yapıp matbaaya baskıya gönderiyorduk… Daha sonra internetle tanıştık. İnterneti bilgisayarımıza uyarladıktan sonra e-mail aldık. İlk web sayfamızı kurduk…

Hizmetimiz yayıncılık üzerine olunca teknolojiyi yakından izlemek zorundaydık… öyle de yaptık. Her zaman ilkleri kovaladık. Başarıyı okurlarımız takdir edecekti Sağ olsun ettiler de 23 yıldır bizi hiç yalnız bırakmadılar. Evet! Biz, sadece okurlarına ‘yerinde ve doğru haber’ ulaştırabilmek için uğraş verdik, gazetecilik yaptık, yapıyoruz.  Asparagas haberler, “yazarım ha!”lı cümleler bizim kelimelerimiz arasında hiç olmadı. Allah’ın izniyle bundan sonra da olmayacak. 

Teknoloji dedik, yakın takip edeceğiz dedik, internet bilgisayarlarımıza girince “virüs” kelimesi de girdi… Çalışırken bir bakıyoruz ekran donuyor, bir bakıyorsun kararıyor, bir email tıklıyorsun bilgisayarınız kapanıyor vs… Tamirci de zor bulunuyor… Biri geliyor programları tekrar yüklüyor, yada format atıyor gibisinden tekrar çalıştırıp bilgisayarımızı bize teslim ediyordu… Virüs kelimesi  ne dedim, programları bozan bir sistem… Peki kim üretiyor dedim, bilgi çalmak isteyenler dediler… “Allah Allah dedim ne bilgisi çalacaklar benim bilgisayardan… diye düşündüm. Tabi o zamanlar paylaşım siteleri varsa da bizde yoktu, yani ülkemizde yaygın değildi. Sadece tıklayınca havalara zıplayan çizilmiş insan ya da hayvan tiplemeleri oyunları olurdu onları oynardık…) Tabi şimdi paylaşım siteleri, devlet kurumları vs bilgisayara yüklenince virüsün önemi daha arttı. Bilgisayarlara antivirüs programları yüklenerek virüs bulaşmaması için bilgisayarlarımız koruma altına alındı. Bizde insan olarak Kendimizi virüslerden korumalıyız.

Nasıl onlarca yıl Bilgisayarımızı koruduysak…

Evet! Bilgisayarımızı koruduysak; insan olarak bizde vücudumuza girecek, hasta edecek ve bizi bizden çalacak kör olası koronavirüs’ten korunmalıyız. Bunun da yolu tamirci çağırmak değil, maske, mesafe ve hijyen(el temizliği)dir.

Sağlıcakla kalın…

YORUM EKLE

banner2