Belarus NGS'nin 2’nci Güç Ünitesi tasarım kapasitesine ulaşmaya başlıyor

Belarus Cumhuriyeti Başbakanı Roman Golovchenko ve Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev, Belarus Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) ) 2’inci Güç Ünitesi için tasarım kapasitesine ulaşma programını başlattı.

Belarus NGS'nin 2’nci Güç Ünitesi tasarım kapasitesine ulaşmaya başlıyor

Belarus NGS'nin 2’nci Güç Ünitesi tasarım kapasitesine ulaşmaya başlıyor

Belarus Cumhuriyeti Başbakanı Roman Golovchenko ve Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev, Belarus Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) ) 2’inci Güç Ünitesi için tasarım kapasitesine ulaşma programını başlattı.

Kapasite geliştirme aşaması, bir nükleer santralin işletime alınması programındaki en önemli aşamalardan birini oluşturuyor. Program, çeşitli çalışma modlarında dinamik testler yapılması ve karartma çalışma modunun kontrolü de dahil olmak üzere ana ekipmanın kapatılmasıyla ünitenin gücünün kademeli olarak nominal seviyeye (%100) çıkarılmasını öngörüyor.

Devreye alma, yeni NGS güç ünitelerinin inşaatının son aşamasını oluşturuyor. Bu aşamada güç ünitesi sistemlerinin ve ekipmanlarının tasarıma uygunluğu doğrulanıyor. Devreye alma süreci,  devreye alma öncesi ve ayarlama çalışmaları, fiziksel devreye alma, güç devreye alma ve pilot işletme olmak üzere birbirini takip eden birkaç aşamayı kapsıyor.

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev konuya ilişkin olarak şunları belirtti: “2’nci Ünite’nin reaktör tesisinde kapasite geliştirme testlerinin başlaması, Belarus NGS'nin tüm inşaat projesinin uygulanmasında son düzlük olarak adlandırılabilir. Kardeş Belarus'taki ilk nükleer inşaat, hem enerji endüstrisinde hem de nükleer tıp ve dijital teknolojiler de dâhil olmak üzere ülke ekonomisinin yeni alanlarında Rus-Belarus etkileşiminin daha da gelişmesi için temel oluşturdu ve bu alanları tam anlamıyla yeni bir seviyeye yükseltti.”

Belarus Cumhuriyeti Başbakanı Roman Golovchenko da konuyla ilgili olarak “Santralin ikinci güç ünitesinin tamamen devreye alınması ve her iki ünitenin de nominal kapasiteye getirilmesi, 4 ila 5 milyar metreküp doğal gaz tasarrufu yapmamızı ve 18-19 milyar kWh elektrik üretmemizi sağlayacak. Bu, Belarus için on yılın en önemli projesi” ifadelerini kullandı.

Toplam 2400 MW kapasiteli iki VVER-1200 reaktörüne sahip olan Belarus NGS, Belarus’un Ostrovets kentinde bulunuyor. Genel tasarımını ve yükleniciliğini Rosatom’un Mühendislik Birimi’nin üstlendiği  ülkenin ilk nükleer santral için, uluslararası standartlara ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (IAEA) güvenlik gerekliliklerine tam olarak uyan Rus III+  Nesil tasarımı seçildi.

Rosatom, küresel bir lider ve dünyada nükleer enerji santrallerinin tam ölçekli üretimini yurtdışında gerçekleştiren tek şirket olarak tanınıyor. Dünya genelinde 80'i VVER reaktörleriyle donatılmış güç üniteleri olmak üzere toplam 106 Rus tasarımı nükleer güç santrali inşa edildi. Hâlihazırda Rosatom'un uluslararası sipariş portföyünde 11 ülkede farklı yapım aşamalarında olan VVER reaktörleri ile donatılmış 34 ünite bulunuyor.

Rusya, dost ülkelerle iş birliğine odaklanarak uluslararası ticari ve ekonomik ilişkilerini sürekli olarak geliştiriyor. Dış kısıtlamalara rağmen, enerji sektöründeki büyük uluslararası projelerin uygulanmasına devam ediliyor. Rosatom ve işletmeleri bu çalışmalarda aktif rol alıyor.Rosatom İletişim Birimi

Bilgi notu:

Rosatom’un Mühendislik Birimi, Atomstroyexport A.Ş (Moskova, Nizhny Novgorod, Rusya ve yurtdışındaki şubeler), Ortak Tasarım Enstitüsü - Atomenergoproekt A.Ş (Moskova, Nizhny Novgorod, St. Petersburg şubeleri - tasarım enstitüleri, Rusya ve yurtdışındaki şubeler, Ar-Ge şubeleri) ve yan inşaat organizasyonları olmak üzere nükleer endüstrinin önde gelen şirketlerini bir araya getiriyor.

Mühendislik Birimi, sipariş portföyü ve dünya çapında aynı anda inşa edilen nükleer santrallerin sayısı açısından dünyada ilk sırada yer alıyor. Birimin gelirlerinin yaklaşık %80’i yabancı projelerden elde ediliyor.

Mühendislik Birimi, Rusya’da ve dünya genelinde yüksek güçlü nükleer santraller için inşaat projelerini hayata geçiriyor, proje yönetimi ve tasarım faaliyetleri dahil olmak üzere eksiksiz bir Mühendislik, Tedarik ve İnşaat (EPC), EP (Mühendislik ve Tedarik) ve Mühendislik, Tedarik ve İnşaat Yönetimi (EPC(M)) hizmetleri yelpazesi sunuyor ve kompleks mühendislik tesislerinin yönetimi için çok yönlü teknolojiler geliştiriyor. Birim, Rus nükleer endüstrisinin başarılarına ve yenilikçi en son teknolojilere dayanıyor. ASE A.Ş, tüm uluslararası gereklilik ve tavsiyelere uygun, 3+ nesil VVER reaktörleri ile güvenilir ve emniyetli nükleer santraller inşa ediyor.

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER