Stres

Stres

“Ayyy üstüme vazife değil ama…”diye bir arkadaşınız söze girerse, aman ha aman siz siz olun, onu dinleyip de kendinizi strese sokmayın. Öyle ya; ya komşunuzdan bahsedecek ya da en yakın arkadaşınızdan. Onlardan duydukları doğru bile olsa siz onu dinleyince; bahsettiği kişiler hakkın da  ‘bugün böyle diyen yarın ne diyecek acaba’ diye kendinize sorular sorarak ağır bir strese doğru yelken açarsınız. Gece uyumaz gündüz yerinizde duramazsınız. Sonra stres sizi esir alır ve hassas organlarınızı tahrip etmeye başlar. Endişe ve korku beyninize hükmeder, enerjiniz azalır, yorgun düşersiniz.

Stres nedir: kesin bir tanımını koymak oldukça zor görünüyor. Vücudumuzun otomatik olarak kendini koruma halidir deniliyor genellikle. Etkilendiğimiz olumsuz gelişmelerden sonra stres gelişir ve vücudumuz bedensel ve ruhi yani psikolojik tepkiler vermesidir. Kimi zaman korku hali kimi zaman ‘ne olacak?’ Sorusunun yanıtını bulamamak. Böyle durumlarda bir nevi vücut kendini koruma altına almak için uğraş verir. Bu durumda beyin gelen tehdide karşılık vermek için sinirleri uyarır.

Stres başladığında yani olumsuz duyumlar aldığınızda, dünü ve yarını düşünmekten ziyade anı düşünün. Kendinizi yeniliklere hazırlamayı düşünün, tatlı bir telaş halinde yani o anda ki yapacaklarınızı düşünün böylece stresi en aza indirerek normal yaşama dönebilirsiniz.

Sınava yetişemeyen bir öğrenci stres yapar. İşte bu gibi durumlarda neden ve sebep aramaksızın o anı kabul edeceksiniz. Yani sınava geç kaldığınızı kabul edip, o günkü diğer yapılacak işlere devam etmelisiniz. Kendinizi o işler için yoğunlaştırmalısınız. Yine de stresi tek başınıza aşamadığınız durumlarda en yakınlarınızdan ya da doktorlardan tavsiye almalısınız.

Ben bugüne kadar büyük ikramiye bana çıkmadı diye kendini strese sokan birini duymadım. Hatta teselli ikramiyesi çıkınca sevinen bile vardır. Demek ki olumsuzlukları yönetebilmenin adı anı yaşamak ve olası durumları kabul etmektir.  İyiyi düşünmek, güzeli bulmak stresi unutturur.

Stresten uzak durmak için anı düzenli yaşayan insanlar olmalıyız. Bunun için uyku düzenini sağlayın. Kültür, sanat spor etkinliklerine katılın ve dahası olumsuzluklar karşısında derin bir nefes çekerek kendinizi rahatlatmalısınız. Anı yaşayan insanlar rahat hareket eder, serinkanlı olur. Kendine cesaret etrafına da güven verir. Ve dedikodu üretenler, kıskanç olan ve sizi çekemeyen arkadaşlarınızdan uzak olmalısınız. Böylece stres te sizden uzak durur.

Stresten uzak mutluluk ve huzur dolu günler dileğimle sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE

banner2

banner10