20. Mersin Uluslararası Müzik Festivali  2022 Festival Ödülleri

Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin (Merfest) her yıl üç farklı dalda verdiği ödüllerle birlikte 20’inci kuruluş yılına mahsus verilecek 20. Yıl Özel Ödülü’nün sahipleri belli oldu.   

20. Mersin Uluslararası Müzik Festivali  2022 Festival Ödülleri

20. Mersin Uluslararası Müzik Festivali  2022 Festival Ödülleri

Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin (Merfest) her yıl üç farklı dalda verdiği ödüllerle birlikte 20’inci kuruluş yılına mahsus verilecek 20. Yıl Özel Ödülü’nün sahipleri belli oldu.   

Merfest Yürütme Kurulunun aldığı karara göre, Mersin’in kültür-sanat hayatına kattığı zenginlikler ve şehrimizde modern tiyatronun kurumsallaşmasına öncülük etmesinden dolayı “2022 MUMF Sanat Ödülü’ne Mersin Şehir Tiyatrosu, pek çok farklı dalda yürüttükleri etkinlikleriyle Mersin’in kültür-sanat hayatına kattığı zenginliklerden dolayı “2022 MUMF Kent Ödülü”ne İçel Sanat Kulübü, 2022 MUMF Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülü’ne ise katıldığı yarışmalarda aldığı ulusal ve uluslararası ödüllerle şehrimizi başarıyla temsil etmesinden dolayı Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencilerinden Keman Sanatçısı Ada Yalın Yücel değer bulunmuştur.

MUMF 20. Yıl Özel Ödülü ise kökleri Cumhuriyet Dönemi ilk yılları Halkevi’ne uzanan Tarsus’ta tiyatro geleneğine sahip çıkarak 2019’dan itibaren bir kurumsal yapıya kavuşturan, böylece bölge halkımızı çağdaş tiyatroyla buluşturmasından dolayı Tarsus Şehir Tiyatrosu değer bulunmuştur.

             Ödüller, 21 Mayıs 2022 Cumartesi saat: 20.00’de Mersin Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek Gala Konser öncesi sahiplerine takdim edilecek.

Ödül Gerekçeleri:

20. MUMF Sanat Ödülü:Mersin Şehir Tiyatrosu

Mersin’in kültür-sanat hayatına kattığı zenginlikler ve şehrimizde modern tiyatronun kurumsallaşmasına öncülük etmesinden dolayı “2022 MUMF Sanat Ödülü”ne Mersin Şehir Tiyatrosu değer bulunmuştur.

Mersin Şehir Tiyatrosu: 1999’da faaliyetlerine başlayan Mersin Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu, resmi kuruluşunu dönemin Belediye Başkanı Macit Özcan öncülüğünde 06.12.2000 tarihinde gerçekleştirdi. 2019’da Vahap Seçer’in göreve gelmesiyle birlikte yeniden yapılanma ve atılım sürecine girdi. Hemen ardından Genel Sanat Yönetmenliği’ne Murat Atak’ın gelmesiyle ulusal ölçekte seçme sınavları yapıldı; böylece pek çok usta oyuncu Mersin’e kazandırılarak tiyatronun başyapıtları sanatseverlerle buluşmaya başladı. Çalışmalarını halen MBB Kongre Merkezi Sahnesi’nde sürdüren Mersin Şehir Tiyatrosu, Yeni Tiyatro Dergisi 2021 Emek ve Başarı Ödülü aldı; aynı yıl, Bengi İspir Özdülger’e ve Murat Atak’a Jüri Özel Ödülü takdim edildi.

20. MUMF Kent Ödülü:İçel Sanat Kulübü

Pek çok farklı dalda yürüttükleri etkinlikleriyle Mersin’in kültür-sanat hayatına kattığı zenginliklerden dolayı “2022 MUMF Kent Ödülü”ne İçel Sanat Kulübü değer bulunmuştur.

İçel Sanat Kulübü: 1989 yılında, Mersin’de yaşayan ve kent yaşamına duyarlı çalışmalar yapan bir grup sanatsever tarafından ve kurucu başkanlığını Semihi Vural’ın yaptığı, dernek statüsünde oluşturulan bir Sivil Toplum Kuruluşu’dur. Kamu Yararına Çalışan Dernek Statüsü ‘ne geçmek için çalışmaları devam etmektedir. Kulübün amacı, Mersin içindeki sanat, kültür ve bilim üreten kişi ve kurumların üretimlerini kitlelere ulaştırmak, yaymak ve çoğaltmaktır. Mersin İli içinde oluşan Sanat Kültür ve Bilim etkinliklerini, kendi üyeleri, tüm Mersinli ve ulusal düzeyde sanatseverlere sunar. Sanat ve kültüre olduğu kadar, bilimin, çevrenin ve düşüncenin güzelliğine ve aydınlığına inanan İçel Sanat Kulübü, günümüzde bütün dünyada tartışılan ve önem verilen, Sivil Toplum Örgütleri olgusunu yaşayan ve yaşatan bir gönüllüler ordusu olarak çalışmalarını sürdürmektedir.  

20. MUMF Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülü:Ada Yalın Yücel

Katıldığı yarışmalarda elde ettiği ulusal ve uluslararası ödüllerle şehrimizi başarıyla temsil etmesinden dolayı “2022 Nevit Kodallı Genç Yetenek  Ödülü”ne Ada Yalın Yücel değer bulunmuştur.

Ada Yalın Yücel-Keman: 2005 yılında Mersin’de doğdu. Keman eğitimine 2012 yılında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Lily Tchumburidze ile kursiyer öğrenci olarak başladı ve 2015’ten itibaren tam zamanlı olarak devam etti. Ekim 2015’te Ethem Emre Tamer’in Barok Müzik ve Mart 2016’da Prof. Michael Gotsdiner ’ in Keman masterclasslarına katıldı. Ocak 2018’de Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası seçmelerini kazandı. Mart 2019’da MEÜ Akademik Oda Orkestrası Gençlik  Konseri Seçmelerini kazanarak Viotti’nin  22 Nolu Keman  Konçertosu A Minör I. Bölümü’nü  ayrıca halen üyesi de olduğu orkestrayla solist olarak seslendirdi. Eskişehir Belediye Senfoni Orkestrası’nın açtığı Genç Solistler seçmeleri sonrasında Nisan 2019’da orkestra eşliğinde Pugnani-Kreisler’in Preludium  and Allegro’sunu seslendirdi. Mayıs 2019’da IX. Uluslarası Harmony Müzik Yarışması’nda kategorisinde “Birincilik “ ve “Best Artistic Performance” ödüllerini aldı. 2019 Temmuz’unda  Bodrum Gümüşlük Akademisi’nde Ildiko Moog ve Erkin Onay ile Keman ustalık sınıflarına katıldı ve Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali’nde “Kumda Keman”  etkinliğinde konser verdi. Şubat 2020’de  Gürcistan’da düzenlenen Silk Way Uluslararası Müzik Yarışması’nda ve 2021’de 1. Brüksel Müzik Yarışması’nda birincilik ödülleri aldı. Ada Yalın Yücel eğitimine Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi’nde Lily Tchumburidze ile devam etmekte.

MUMF 20. YIL ÖZEL ÖDÜLÜ

Tarsus Şehir Tiyatrosu

Kökleri Cumhuriyet Dönemi ilk yılları Halkevi’ne uzanan Tarsus’ta tiyatro geleneğine sahip çıkarak 2019’dan itibaren bir kurumsal yapıya kavuşturan, böylece bölge halkımızı çağdaş tiyatroyla buluşturmasından dolayı Tarsus Şehir Tiyatrosu değer bulunmuştur.

Tarsus Şehir Tiyatrosu: 2019 yılında Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın öncülüğünde kurulan Tarsus Şehir Tiyatrosu, kadrosuna Dramaturg ve Rejisör Nihat Çapar’ı katmasıyla atılım sürecine girerek kısa sürede ülke çapında turnelere imza atan bir sanat kurumuna dönüştü. Kısacık bu süreçte 5 ödül birden alarak binlerce yıllık tarihi olan Tarsus’un adını ulusal sanat gündemine taşımayı başardı. Yeni Tiyatro Dergisi,  2021 Emek Ödülü, sanata verdiği önem ve yatırımlardan dolayı Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’a takdim etti. Başta Mersin olmak üzere, İstanbul, Ankara, civar illere de turneler yoluyla sanat hizmeti götüren Kurum, tiyatroya gönül veren Tarsuslu gençlere yönelik eğitim çalışmaları da sürdürmekte.

Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı yaptığı açıklamada; “Her yıl farklı dallarda dağıttığımız ödüllerle pek çok saygın sanatçımızın ismini Mersin’e taşımış, bir o kadar da klasik müziğin genç yıldızlarını sanatseverlerin takdirine sunmuş bulunuyoruz. Bu yıl 20’inci kuruluş yılımıza özel bir ödül daha veriyoruz. Ödüllerimizi kabul eden değerleri kurumlarımız ve genç sanatçılarımızın saygın isimlerini takdim etmekten onur duyar; sevgi ve saygılarımı sunarım”, dedi. 

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER