Ortaçağ

Ortaçağ

Türkiye’de siyaset yapmak için her alanda kesin bilgilere sahip olmak gerekir. Her alan derken özellikle Türk’ün ve Türkçülüğün tarihi ile İslamiyet’in tarihi iyi bilinmelidir. Bunları öğrenme ihtiyacınız yoksa Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yönetmeye talip olan bir siyasetçi özelliğine sahip değilsiniz demektir.

Bin yıllık bir süre sonrasında Ortaçağ’ı kapatıp Yeni Çağ’ı açan hadise 1453 İstanbul’un fethidir. O fetih için İslam ülkelerinin liderleri defalarca uğraşmışlar ama nasip Türk Milletine ve Onun Padişahı Fatih Sultan Mehmet’e nasip olmuştur.

Alimlerinden medreselerde eğitim alan Fatih Sultan Mehmet’in küçük yaşlarında sancak beyi olduğunu biliyor muydunuz. Molla Gürani hocasından Türk ve İslam tarihi ve diğer ilimler hakkında eğitimini alan Fatih Sultan Mehmet o dönemin yabancı dillerini de iyi biliyordu. Ayrıca savaş tekniklerini de gayet iyi öğrenmişti.

Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşması konusunda Ortaçağ dönemi çok önemlidir. 1071 Malazgirt’te başlayan Anadolu fetihleri İstanbul’un Fethi ile tamamlanmıştır. Bu başarıyı getiren dönemin din âlimleri olmuştur. Küçük yaşlarda eğitime başlanan Türk çocukları başta din ve ahlak eğitimi olmak üzere ilimin her türlüsü de öğretiliyordu.

Ortaçağ Avrupası insanları din adına sömürürken, onları engizisyon mahkemelerinde yok ederken,  Ortaçağ döneminin Türklüğünde İslam dininin hocaları insanlara sevgiyi anlatıyor. Allah dostunun nasıl olunacağı öğretiliyor ve insanlar arasında ayrım yapılmayacağını, kötülüğü men edip iyilik yapılmasını öğütlüyordu. Bu sayede Anadolu’da ki Hristiyanların çoğu zaman içinde kendi istekleriyle Müslüman olmuştur.

Neticede İslam Dini Ortaçağ dönemlerinde insanlığa hizmet eden en parlak dönemlerini yaşamıştır. İslam’ı öğrenmenin yaşının olmadığını ve öğretmenin şart olduğu dönemlerdeyiz.

Sağlıcakla Kalın.

YORUM EKLE

banner2