Ören Yerlerinde Kim Kimi Destekliyor?

Ören Yerlerinde Kim Kimi Destekliyor?

2023 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri yaklaşırken artık siyaset her yerde konuşulur oldu. Özellikle ‘6’lı Masa’ parti liderlerinin bir araya gelip aday açıklamaması hep gündem oluştururken; ‘Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olduğu yıllar öncesinden belli olmuştu. Özellikle MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin adayının Erdoğan olduğunu sık sık söylemesi hep dikkat çekmiştir. 6’lı Masa ise hala bir aday tespit edemedi.

Millet İttifakı, yada 6’lı Masa’yı oluşturan partilerin Cumhurbaşkanı adayı için üç isim öne çıkıyor. Fakat tartışma ortamlarında iki isim daha çok konuşuluyor. Bunlar CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş. CHP’li birçok milletvekili ve CHP’li seçmenlerin çoğu Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu olacak şeklinde konuşurken, İyi Parti’nin tabanından da yüksek oranda Mansur yavaş ismi öne çıkıyor.

Hal böyle olunca ne olacak?

İkililiğin olduğu yerde istikrar olmaz!

Anamur Belediyesi’nin düzenlediği festivale katılmıştım. Mersin’e dönüşte ise Ören yeri olan Mamure Kale’sini gezip görüntü almak için mola verdik. Hemen girişte arabayı park ettik ben bir tabure çekip serin yerde oturup çekimin bitmesini bekledim. Bu arada yanımıza park eden bir araba daha oldu. Araçtan inen adam da bir tabure alıp yanıma oturdu başladık sohbete… Tarsusluyum, emekliyim dedi, Sosyal demokratım ve siyasetin içinden geliyorum derken merak edip şu andaki ülke siyaseti nasıl gidiyor beğeniyor musun? Deyince. Emekli vatandaş: “Elbette hayat pahalılığı olmasına rağmen ben buralara kadar ailemle gelebiliyorsam ve daha ileriye bir tatil programı yapabildiysem bence iyi gidiyor. İstikrar var güven veriyor hatta seçimde Cumhur İttifakı’na oy vereceğim.”

Bir diğer vatandaş aracı ile yanaşmıştı. Ailesi ile Mamure kalesini gezip geldikten sonra ayak üstü birkaç laf ettik. Eskişehir’den geldiklerini Mersin tarafına gittiklerini söyledi. Hemen Eskişehir’de siyaset nasıl gidiyor diye meraklı bir soru sorunca adam yanıta dünden hazırmış gibi, ‘Adayımız belli olursa iyi gidecek’ demesin mi? Al sana bir merak daha. ‘6’lı Masa’nın adayı kim olsun istiyorsun? Diye sorunca adam: “Mansur Yavaş olmalı, O olursa seçilir. Kılıçdaroğlu olursa Eskişehir’de İyi Partili vatandaşlardan oy çıkmaz’ diye fikrini söyledi.

İşte böyle, ikililiğin olduğu yerde istikrar olmaz. Olmayacağını vatandaş söylüyor zaten. Kılıçdaroğlu olursa İyi Partili seçmenin birçoğu oy vermeyecek, Mansur Yavaş aday olursa CHP’li seçmenin birçoğu oy vermeyecek… Bekleyip göreceğiz. 

Evet! Ören yerlerinde siyaset konuşuluyor. Türkiye’nin siyasi nabzı ortaya çıkıyor. Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılıç ile de siyasi sohbet etmek isterdim, lakin festival yoğunluğundan fırsat bulamadık. İnşallah başka bir zamanda sohbetimizi yaparız.

Sağlıcakla Kalın!

YORUM EKLE

banner2

banner10