Öğrenci Olayları

.Mersin Atatürk Lisesi mezunuyum.1980 yılı ilk aylarıydı... Öğrenci olayları Üniversitelerimizde olmasına rağmen, o zamanlar liselerde daha ateşliydi. Gençlik ateşi ile birlikte yanan ‘öğrenci eylemleri’ sanki bir eğlence gibiydi. Solcu fraksiyonların hâkimiyeti altında olan liselerimizde hemen her gün bir eylem yapılırdı. Kimi zaman okluda üşüyoruz soba isteriz eylemi, kimi zaman beğenmedikleri hocaları kınamak için toplantılar kimi zaman öğrenci haklarını isteme eylemleri vs… Mutlaka bir bahanesi olurdu öğrencilerin eylem yapmaları için.

Ben ise öksüz büyümüştüm. Okumanın derdindeydim. Türk Milliyetçiliğini benimsemiş biri olarak o dönemin lisesinde okumak adeta ateşten gömlek giymek demekti. Nitekim, bir gün soba isteme eylemi yaptılar devrimci gençler, sınıflardan katılmayanları da tespit edip bir güzel dayak attılar. Tabi dayaktan bende nasibi aldım. Gerekçesi hem abilerim onlara göre ‘faşistmiş’ hem de okula ‘Hergün Gazete’si ile gitmişim… Tabi, güç onlardaydı, yapacak bir şey yoktu. İlkelerimden, Türk Milliyetçiliği çizgimden taviz vermeden okumaya çalıştım ve  bir gün, okulda büyük bir öğrenci eylemi yapacaklarını, okul camlarını yere indirip öğretmenleri, okul müdürünü  rehin alacakları gibi… konuşmalar olunca ben eylem yapacakları gün okula gitmedim… Duydum ki eyle yapmışlar, okul müdürü de emniyet güçlerine haber vermişler onlarda okulu kuşatıp tüm öğrencileri otobüslere doldurup kapalı spor salonuna götürmüşler, tabi ki ben aralarında yoktum.

Çünkü, öğrencinin işi eylem yapmak değil, okumaktır. Diyeceksiniz ki demokratik hakkını kullanmasın mı?

Allah aşkına devletin okulunda cam kırıp, öğretmen ve müdürü tartaklamak hangi demokraside yazar… Bir söylesinler.

Yok öyle bir şey!

Öğrenciler okumak için vardır…

Benim yaşıtlarım o günleri çok zor okudular. 1980 darbesi ile öğrenci olayları durdu… Bakıyoruz bugünlerde yeniden ‘öğrenci olaylarını’ hortlatmaya çalışıyorlar. Amaç belli, istikrarlı kararlı milli çıkarları gözeten Türkiye Cumhuriyeti Devletinin idaresini karıştırmak, mevcut hükümeti zayıflatmak…

Tabi ki yine başaramayacaklar!

Türk insanı zekidir, akıllıdır. Çeviktir, ateşten bir parçadır. O’na dokunan yanar.

Ailelere sesleniyorum.!

Rektör istemiyoruz, hoca istemiyoruz diye eylem yapan çocuklarınızın kulaklarına; “Sizi üniversite sıralarına okumaya gönderdik, eylem yapmaya değil” diye fısıldayınız. Lütfen fısıldayınız.

YORUM EKLE

banner2