NATO

NATO

Kuzey Atlantik Anlaşma Örgütü olan NATO, 1949 yılında 12 ülke tarafından kurulmuştur.  1952 yılında NATO’ya dâhil edilen Türkiye ve Yunanistan’dan sonra bugüne kadar üyeliğe kabul edilen ülkeler ile birlikte 30 üyesi bulunuyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş ilan etmesinin ardından NATO bir kez daha önemli hale geldi. Bugünlerde Finlandiya ve İsveç’in de NATO’ya dâhil edilmesi gündeme geldi. Buna ilk tepkiyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “olumlu bakmıyoruz” diyerek noktayı koydu. Şimdi Başta ABD olmak üzere 29 NATO üyesi kara kara düşünüyor.

İskandinav ülkelerinin terör örgütlerinin misafirhanesi gibi olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan elindeki kozu kullanmakta çok doğru bir hamle yapmıştır.  Öyle ki NATO’nun askeri kanadında çok güçlü bir orduya sahip olmamıza rağmen bizi göz ardı eden, başta ABD ve diğer NATO ülkeleri, Irak ve Suriye’de terör örgütleriyle amansız bir mücadele veren NATO Üyesi Türkiye’ye destek vermek yerine tam aksine terör unsurlarına yardım ediyorlar. Artık dost dediğimiz müttefik NATO ülkelerinin neden düşman unsurlarına yardım ettiklerinin açıklanması gerekir.

Düşman devletler tarafından yurdumuzun işgal edilmesi ve ardından Anadolu’nun içlerine kadar işgal ile askerlerini yurdumuza girdiren ve Türklere her türlü zulüm yapan Yunanistan ile 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekâtında bir kez daha karşı karşıya geldik. Yunan hükümeti savaşı göze alamadı ama NATO’nun askeri kanadından çekildiler. Fakat 1980 yılında yeniden girdiler. Bu konuyu da gündemine alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan’ın NATO’ya üye alınması konusunda daha önceki yönetimlerin yanlış yaptığını ve bir kez daha yanlış yapılmasını istemediklerini dile getirmesi de çok konuşulacak bir konu oldu. Artık Türk Milleti’nin sesi, gür bir sesle emperyalist işgalci ülkelere karşı haklarımızı haykırma zamanıdır ve de hak alma vaktidir. 

Sağlıcakla Kalın!

YORUM EKLE

banner2

banner10